Další hasiči z Moravskoslezského kraje jsou připraveni pomoci tornádem poničeným obcím

25. červen 2021 17:19

Moravskoslezští záchranáři jsou připraveni vyslat další pomoc na jižní Moravu. Počítá se i s dobrovolnými hasiči z regionu. V postižené oblasti už pomáhá USAR tým.

Čtěte také

Jak potvrdil ředitel krajského hasičského sboru Vladimír Vlček, speciální tým zaměřený na vyhledávání osob vyjel do tornádem zasažených obcí už v noci. To ale nestačí.

„Poté, co skončí ta prvotní fáze a budeme si jisti, že všichni postižení jsou v péči lékařů, musí nastat ta část, kdy statici prohlédnou postižené budovy a bude se řešit vlastně co a jakým způsobem dál. A na to bude potřeba velké množství rukou, sil a prostředků,“ upřesnil Vlček.

Krajští hasiči pomáhali na Břeclavsku hledat zavalené lidi poté, co se jižní Moravou prohnalo tornádo. Dosavadní bilance hovoří o pěti mrtvých a přes 150 ošetřených zraněných. Z Ostravy v noci vyjelo 32 hasičů a dva psovodi se speciálním vybavením. Například štěrbinovými kamerami nebo bioradarem.

„Hlavním úkolem bylo provést rekognoskaci, která proběhla hned po rozednění. Pak došlo k masivnímu nasazení obou USAR týmů v Moravské Nové Vsi, kde bylo potřeba propátrat asi dvě ulice, kde nebyla jistota, že by se tam mohl někdo nacházet,“ dodal Vlček.

Spustit audio

Související