Dělnická kolonie z roubenek v Třinci nemá v Česku obdoby
Zavedeme vás do roubenek z 19. století, kde bydleli dělníci třineckých železáren. Zajímavostí je třeba to, že si schválně nechávali otvory ve střeše, aby tam mohly nalétávat sovy a chytat hraboše.
Dělnická kolonie z roubenek nemá v Česku obdoby. Najdete ji v Třinci nedaleko tamních železáren. Z 20 domků postavených v 19. století se do dnešních dnů dochovaly jen dva. Nedávno je renovovali a vznikl tam skanzen. Uděláte si tam představu o tom, jak žili dělníci, kteří do železáren přicházeli za prací.
Dřevěnky se nacházejí v místní třinecké části Borek. Nahlédnout tam můžete nejen do čtyř bytových jednotek, expozice se nachází i venku. Jako kulturní památky jsou totiž zapsány domy včetně zahrad či kůlen. Areál vám představíme s tamními průvodkyněmi Karin Sikorovou a Martou Opálkovou.
Související
-
V Třinci se návštěvníkům otevřely dřevěnky z nejstarší kolonie pro pracovníky železáren
V Třinci zpřístupnili dřevěnky, které v minulém století obývali dělníci železáren se svými rodinami. Z původních 20 se dochovaly dvě a z těch se stal originální skanzen.
-
V Třinci zachránili poslední dvě dřevěnky, ve kterých kdysi bydleli hutníci z železáren
V Česku jde o ojedinělou věc. Dělnickou kolonii postavenou ve stylu horských chalup nikde jinde nenajdete. Zánik dřevěnek se povedlo odvrátit na poslední chvíli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.