Den svatého Martina byl v dobách minulých dnem výplaty a oslav

Den svatého Martina býval na venkově dnem, kdy čeleď dostávala výplatu za uplynulý rok. Chasníci a děvečky si buď hledali novou službu, nebo obnovovali smlouvy s hospodářem, u kterého sloužili. Vždycky se všechno patřičně oslavilo a část výdělku tak zůstávala ještě ten večer v hospodě. K tomu dni také patří mnoho pranostik a zvyků.

Asi nejstarším z nich je pečení husy. Svatý Martin se podle legendy schoval mezi husy, aby nebyl zvolen za biskupa. Svým hlasitým kejháním ho ale prozradily. A zapomenout nesmíme ani na svatomartinské víno. Už císař Josef II. si připíjel na den svatého Martina poprvé novým vínem. Myslím, že je moc dobře, že obě tyto tradice přetrvávají dodnes. Tak na ně nezapomeňte a dopřejte si. Vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.