Desítky lidí se zúčastnily bohoslužby před vyhořelým kostelem, farář věří v jeho obnovu

6. srpen 2017
Zprávy , Zprávy

Věřící dnes zcela zaplnili prostranství před shořelým kostelem v třineckých Gutech. Desítky lidí se zde sešly na mši pod širým nebem. Cennou památku z 16. století podle kriminalistů úmyslně zapálila trojice mladých mužů. Dva z nich skončili ve vazbě, třetí je vyšetřován na svobodě.

Příchozí věřící, které neodradil ani déšť, vyjadřovali smutek nad zkázou vzácné památky i naději, že se kostel podaří brzy obnovit. Farář Kazimierz Plachta řekl, že nedělní mše by se na místě měly konat za každého počasí i nadále a že obnova kostela by měla začít co nejdříve.

Dřevěný kostel z 16. století shořel v noci na středu. Podle policie byl zapálen úmyslně. Ze zločinu byli obviněni tři mladíci – dva z nich vzal soud do vazby. Hmotná způsobená škoda půjde podle odhadů do desítek milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná. Původní kostel měl totiž vzácný inventář, například vyřezávanou kazatelnu.

Farář řekl, že událost bere jako znamení. „Jedna věc je číst toto znamení správně a druhá věc je s klidem pokračovat v přípravě dokumentace, aby bylo možné co nejrychleji, pokud budou prostředky, začít s obnovou památkové stavby,“ pronesl Plachta.

Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, peníze už ale přislíbilo i ministerstvo kultury, kraj a město.

Žádné repliky původního mobiliáře

Uvnitř obnoveného kostela by podle faráře neměla být žádná ‚replika‘ původního vybavení, protože by to byla neúcta k umělcům, kteří díla před stovkami let vytvořili, ale vybavení nové, vybrané v soutěžích. „Aby to odpovídalo důstojnosti toho místa a také za několik set let oslovilo budoucí generace,“ uvedl farář.

Do kostela by se podle něj po obnově měly dostat i dvě gutecké památky: socha světce, která se nyní nachází v muzeu, a kalich, který je zatím v držení majitele, který jej získal v 80. letech při koupi budovy fary.

U vyhořelého kostela by se měly mše konat dál. „Myslím, že to ještě nedochází ani mně, ani ostatním farníkům. Proto jsem navrhl, aby mše svaté tady byly i další za každého počasí, abychom tu bolest spojovali s eucharistií (díkůvzdáním – pozn. red.) na tomto místě," řekl farář. Nechce se zabývat tím, co se stalo, ani nikoho odsuzovat. „Modlím se za ty lidi, pokud se to prošetří tím směrem, že někdo je viníkem. Zatím to nevíme," řekl farář.

Z dřevěného kostela nezůstalo téměř nic

Senátor Jiří Carbol (KDU-ČSL), který se dnešní mše zúčastnil, řekl, že doufá, že se kostel podaří obnovit v co nejkratší době. Škoda je ale podle něj nenahraditelná. „K tomu kostelu mám citový vztah, protože jsem tady chodil jako mladý kluk, a musím říct, že mě tahle událost velmi zasáhla. Takže se budu snažit, co můžu, pomáhat tomu, aby se ten kostel obnovil," řekl Carbol.

Nedělní mše u vyhořelého kostela se zúčastnilo na 300 lidí
autor: ada | zdroj: ČTK
Spustit audio