Deskohraní v knihovně. ‚Vědárna‘ se každý měsíc mění v hernu. A hry si můžete půjčit stejně jako knihy

30. září 2016

Moravskoslezská vědecká knihovna se pravidelně jednou za měsíc mění v hernu. Návštěvníci berou spolu s knihovníky do ruky kostky i karty a v oddělení speciálních fondů zkoušejí nejrůznější společenské hry.

Knihovnice Monika Oravová hází kostkou, nemá daleko k bankrotu. „Hrajeme to už asi tři hodiny, blíží se konec a já tedy určitě prohraju,“ říká.

Knihovna se zájemcům o společenské hry otevírá jednou za měsíc. „Teď na podzim to pořádáme každé poslední úterý v měsíci. Takže kdo chce, může přijít k nám do oddělení speciálních fondů a může si zahrát, nebo si potom nějakou hru i vypůjčit domů,“ dodává knihovnice.

Pan Ladislav je tady podruhé a vypadá spokojeně. „Zatím se mi daří, tak snad můžu být trošku spokojený,“ usmívá se. O deskohraní v knihovně se dověděl na internetu a chtěl si to vyzkoušet. „Člověk tímto způsobem pozná nové hry, které nikdy nehrál,“ říká.

Člověče pro nevidomé

Deskohraní v ostravské vědecké knihovně se mohou zúčastnit i nevidomí. „Máme tady nově hry, které jsou vlastně určené přímo pro zrakově postižené. Jsou vlastně upraveny tak, aby si je mohli zahrát i oni,“ říká knihovnice Jana Krůčková.

Otevírá krabici s klasickou hrou Člověče, nezlob se. Toto je ovšem speciální vydání. Název je vyznačen Braillovým písmem, trošičku jiná jsou i políčka, figurky. Zkrátka je poznat, že tady se hraje na hmat.

„Ano, pro ně je to důležité, protože jinak by si to zahrát nemohli. Figurky jsou ze dřeva a různě upravené, každá je jinak zkosená. I ten domeček je vlastně upravený tak, aby poznali ten svůj domeček i figurky,“ ukazuje Jana Krůčková.

autor: stj
Spustit audio