Díky sněžení a dešti stoupla voda v tocích a nádržích Povodí Odry

9. leden 2019

Sněžení, déšť a občasné tání zlepšily situaci na tocích i nádržích v Povodí Odry postižených loňským suchem, stav se zlepšil zejména v Beskydech.

V přehradách povodí přibylo za poslední měsíc 18 milionů metrů krychlových vody, z toho v beskydských nádržích Šance, Morávka, Těrlicko a Žermanice 15 milionů metrů krychlových, řekla dnes mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.

"Jestliže jsme na nádrži Žermanice ještě na začátku prosince kvůli nízkému stavu uvažovali o omezení odběrů, dnes je situace úplně jiná, nádrž se téměř doplnila a disponuje velkými sněhovými zásobami ve svém povodí," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Sněhové zásoby v povodí beskydských nádrží jsou nyní nad průměrem. V případě přehrady Šance, která je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou, to znamená, že se naplní zpět na zásobní hladinu po rozsáhlé rekonstrukci. Oprava za téměř 500 milionů korun trvala tři roky, skončila loni na podzim a hladina vody v nádrži při ní byla výrazně snížená.

Opravená přehrada se ale musí naplňovat postupně. "Vše bude záviset na rychlosti tání. Pokud bude stoupání hladiny pozvolné, bude to v pořádku. V případě rychlého tání ale budeme muset vodu odpouštět a zachovat předepsanou maximální rychlost stoupání hladiny," uvedl Tomáš Skokan zodpovědný za technický a bezpečností dohled nad přehradami.

U jesenických nádrží Povodí Odry jsou podle Vlčkové ještě stále vidět důsledky sucha z loňského roku. "V nádrži Slezská Harta a Kružberk chybí 33 milionů metrů krychlových vody a přibližně průměrné sněhové zásoby v Jeseníkách zatím jejich doplnění neslibují," uvedla mluvčí podniku.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související