Dneska je škaredě, dneska by to šlo, řekl si Richard Sopuch a ve vlacích překonal český rekord

7. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Železniční nadšenec Richard Sopuch po překonání rekordu

V tichosti a mimo zájem médií překonal rekord v počtu ujetých kilometrů na českých železnicích za 24 hodin. Poprvé se přitom o rekord pokusil před pár dny, na konci dubna.

Richard Sopuch po železnici cestuje často a rád. Tam také přišel onen impuls. „Jednou jsem jel z Prahy vlakem a četl časopis, ve kterém herec Lukáš Hejlík popisoval, že ho nebaví jezdit po D1 a že chce strávit jeden den ve vlaku. A poslední věta toho článku byla – cituji: Za ten den jsem ujel 1720 kilometrů,“ řekl Richard Sopuch Českému rozhlasu Ostrava ještě před prvním pokusem o rekord.

Železniční nadšenec se pokusí překonat rekord v počtu kilometrů ujetých za 24 hodin

Richard Sopuch se chystá vlaky ujet 2435 km během pouhých 24 hodin

Jmenuje se Richard Sopuch. Jméno tohoto železničního nadšence z Ostravy teď uslyšíme ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava častěji. Budeme totiž sledovat jeho pokus o velmi neobvyklý český rekord. Chtěl by urazit za 24 hodin nejvíce kilometrů ve vlacích na běžných linkách. A začíná právě dnes v noci.

Teď už má vše úspěšně za sebou. „Dnes ráno v 03:09 jsem do Bohumína vlakem přivezl nový rekord. Ten stávající, který měl hodnotu 2232 kilometrů, se mi podařilo překonat o 20 kilometrů,“ potvrdil dnes Českému rozhlasu Ostrava Sopuch. „Jsem teď v kontaktu s agenturou Dobrý den i s Českými drahami. Všechno se to teď ještě bude řešit, aby o tom byl zápis i v české knize rekordů,“ dodal.

K prvnímu pokusu o rekord si Richard Sopuch pečlivě připravil plán přestupů a jízd. Jenže ten se celkem záhy sesypal jak domeček z karet, když k třetímu přestupu nepřijela lokomotiva a spoje začaly nabírat velká zpoždění. „Bylo to velmi stresující a chtěl jsem se toho oprostit. A tak jsem si teď v pondělí v noci řekl – dneska je škaredě, je pondělí, dneska by to šlo, sedl v Bohumíně na vlak a zvolil strategii sledování aktuálního provozu a tomu se přizpůsobit,“ popsal Sopuch.

Rozhodl motoráček ze Svinova do Studénky

„Odpoledne mi vznikla časová prodleva na nádraží ve Svinově, ale říkal jsem si, že rekord je o tom být ve vlaku a já tu stojím na peróně. To je špatně. Tak jsem si zjistil, že mi zrovna jede motoráček do Studénky a že potom ještě stihne přijet zpátky, tak jsem toho využil. A potom večer při sčítání se zjistilo, že to byly kilometry, které to všechno rozhodly,“ poznamenal cestovatel.

Na další rekord se v nejbližší době nechystá, ale podnětům a nápadům se nevyhýbá. „Mám ale takový cestovatelský plán nebo sen, a to jet ruskou transsibiřskou magistrálou až do Vladivostoku. To chci příští rok v červnu,“ uzavřel Richard Sopuch.

Kdo je Richard Sopuch

 Je mu 39 let, pochází z Příbora, žije v Ostravě. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Novém Jičíně, získal výuční list v oboru pekař-cukrář na ISŠ-COP Valašské Meziříčí a na Ostravské univerzitě studoval pedagogiku volného času. Nyní pracuje jako servisní technik.

 „V mládí mě bavil tanec, příroda, cestování. Právě cestování mě baví momentálně nejvíc – létání, železnice, hory, výhledy, rozmary přírody i její zákony, setkávání s lidmi. Baví mě také filmování, natáčení a vůbec tohle prostředí. Baví mě darovat krev nebo plazmu, čestně, pomáhat lidem, nejen proto, že mám rád život. Dovedu se nadchnout, mít cíl a šlapat za ním cestičku,“ říká o sobě.

autoři: tif , Ivana Šuláková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...