Do babyboxu v Krnově někdo odložil čerstvě narozeného chlapce

5. květen 2021 11:15

Do babyboxu v nemocnici v Krnově někdo v úterý večer odložil čerstvě narozeného chlapce. Ditě je zcela zdravé, oznámil dnes v tiskové zprávě zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V celém Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 již odloženo 218 dětí a za letošní rok čtyři.

Chlapce zabaleného ve dvou ručnících a růžové dece někdo vložil do babyboxu v krajském Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov krátce před 22:30. Podle Hesse bylo dítě s neošetřeným pupečníkem, ale zdravé a vážilo 4200 gramů.

„Zdravotníci přenesli čerstvě narozeného chlapce na JIP, kde jej prohlédli, vykoupali a ošetřili mu pupečník. O nálezu děťátka jsme již informovali Orgán sociálně-právní ochrany dětí. Chlapeček u nás zůstane několik dní a následně bude sociálními pracovníky umístěn do náhradní rodinné péče,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči krnovské nemocnice Šárka Tavandzi.

Babybox krnovské nemocnice

Novorozenec dostal od zakladatele babyboxů a po domluvě se sloužící zdravotní sestrou jméno Petr. Jméno dítě podle Hesse dostalo na počest nejstaršího mecenáše babyboxů Petra Bečičky. „Petr mi potvrdil, že přispěje zásadním darem na zřízení babyboxu nové generace na radnici Prahy 6 v Jilemnického ulici, který budeme otvírat 1. června ve 12:00 v den 16. výročí zprovoznění prvního babyboxu v roce 2005,“ doplnil Hess.

Ve Sdruženém zdravotnickém zařízení v Krnově byl babybox otevřen 30. července 2012. Od té doby do něj lidé vložili dvě dívky a dva chlapce. Mluvčí nemocnice Jiří Krušina připomněl, že ještě před instalací babyboxu našli zdravotníci nemocnice odložené dítě také v lesoparku poblíž dětského oddělení. V celém Česku bylo do babyboxů uloženo 100 chlapců a 118 dívek.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu, znát své rodiče.

Krnovská nemocnice
zdroj: ČTK
Spustit audio