Do Beskyd k přehradě Šance se po skončení zimního zákazu vrátily těžké kamiony

10. červen 2024 06:20

Po skončení zimního zákazu vjezdu se do Beskyd opět vrátily kamiony. Dopravci jedoucí na Slovensko se chtějí vyhnout úseku mezi Čadcou a Žilinou, kde zatím stále chybí dálnice. Hrozí jim tam zdržení v kolonách. Proto raději využívají klikatou horskou cestu okolo přehrady Šance.

Tahač s návěsem projíždí těsně pod okny obecního úřadu v Bílé. Na jaře se vrátil scénář známý z minulých let. „Kamiony začaly v podstatě hned od 1. dubna jezdit touto oblastí, začaly znovu využívat silnici I/56,“ říká starosta Bílé Tomáš Kubačák (Pro lepší Bílou).

„Myslím, že by určitě pomohlo, kdyby se ten tah na Slovensko i na té slovenské straně zprůjezdnil, aby ta doprava byla plynulejší hlavně v oblasti Čadce. Aby ti řidiči nebyli motivovaní po naší I/56,“ dodává starosta.

Čtěte také

I samotní dopravci dávají za pravdu, že problémem je právě nedostavěná slovenská dálnice D3. „Pracujeme pro automobilku KIA a ta je na trase Ostrava – Žilina. A na této trase je obrovské zdržení u nás na Slovensku v Kysuckém Novém Mestě,“ říká jednatel firmy Čespol Ján Čečotka s tím, že firma musí dodržovat takzvaná časová okna – konkrétní časy doručení zboží.

Zdržení v kolonách v Kysuckém Novém Mestě bývají zhruba hodinová. A to si dopravci nemohou dovolit. Jedním z důvodů zdržení v Kysuckém Novém Mestě je i stavba budoucího napojení na připravovaný úsek dálnice D3. 

„U projektu dálnice D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto a D3 Kysucké Nové Mesto – Oščadnica probíhá přebírací řízení dokumentace pro stavební povolení. Následně budou na oba úseky vypracované dokumentace pro nabídku, které budou součástí podkladů pro veřejné výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ odepsala mluvčí slovenského správce silnic – Národní dálniční společnosti – Michaela Lacková na dotaz, v jaké fázi jsou přípravy stavby nové dálnice. Konkrétnější časový horizont ale neuvedla.

Jisté je, že řidiči i obyvatelé Beskyd si na dálniční spojení na obou stranách hranice počkají ještě několik let.

Spustit audio

Související