Do centra Opavy se vrátí historické městské brány

19. září 2016
Zprávy , Zprávy

Do centra Opavy se po více než dvou stoletích vracejí středověké brány. Bývaly kdysi jedinou možností, jak se dostat za městské hradby. Nové brány budou ale pouhým náznakem těch původních. Dělníci už začali betonovat jejich základy a spolu s dalšími symboly a odkazy na staré časy tak postupně vzniká v opavské památkové zóně pomyslná historická mapa.

Ještě než Opavou začaly jezdit trolejbusy, byly tady podle vzoru tehdejší Vídně tramvaje. V Opavě se na to vzpomíná velmi často – navíc se podařilo zachránit jeden z historických vozů. A o kousek dál stála židovská synagoga.

Oba tyto historické momenty mají v centru Opavy symboly. Kus kolejnice nebo kamenný památník. A teď se tímto způsobem vrátí městské brány.

„Usazovali jsme železnou konstrukci a teď to dodlažďujeme. K tomu pak přijdou přivařit nějaké piloty,“ popisuje jeden z pracovníků čety.

Brány měly v časech opevněné Opavy naprosto klíčový význam. A budované symboly to připomenou.

„Opavské brány, které připomínají zapomenutá nebo zaniklá místa, budou tvořit dva pylony, které budou spojené ocelovým pásem v úrovni chodníku, na kterém bude vyobrazena ta brána, jak vypadala za své existence. Bude tam napsáno, jak se jmenovala, kdy zanikla. Bude to takový symbol těch tří městských bran, které zanikly na počátku 19. století v souvislosti s bouráním městského opevnění,“ říká náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Symbolické městské brány můžou někoho i překvapit, zvláště pokud vůbec netuší, co to brány kdysi bývaly. Přímo na konstrukci bude ale všechno popsané včetně důležitých letopočtů.

Pokud se tedy projdete centrem města, můžete se zároveň vrátit v čase. Hned u jedné z bran je v dlažbě na Dolním náměstí například naznačena původní cesta. Je to tedy opravdu jakási symbolická učebnice dějepisu pod širým nebem.

autor: mrk
Spustit audio