Do Ostravy dorazila první SetKavárna, nová služba pro dlouhodobě nemocné seniory

18. listopad 2016

Humanitární organizace ADRA rozšiřuje v kraji síť takzvaných SetKaváren. Dobrovolníci v nich pravidelně docházejí za seniory do nemocnic a nabízí jim kromě rozhovoru také malé pohoštění. Po Havířovu nebo Frýdku-Místku vznikla první SetKavárna také v Ostravě. Nově funguje v tamní Léčebně pro dlouhodobě nemocné a v sousedním Domě sociálních služeb.

„Mohli jsme si vybrat kávu, čaj, čokoládu, tak převážně si dávali čokoládu. Já jsem diabetička, tak já můžu jen kávu a bez cukru. A potom jsme si začali zpívat a oni s námi,“ vypráví zážitky z poslední SetKavárny obyvatelky Domu sociálních služeb Eliška a Naděžda.

Dobrovolnice sem s občerstvením docházejí teprve od října, ale pro místní obyvatele je to vždycky svátek. „Je to zpestření toho pobytu. Není to jednotvárné a máte se na co těšit. Je to takové pohlazení na duši, když tak někdo přijde,“ dodává paní Eliška.

Oproti běžným návštěvám má ale Setkavárna jedno nesporné plus. Díky nabídce občerstvení totiž odpadá u dobrovolníků i pacientů prvotní ostych.

„Kouzlo je v tom, že dobrovolníci, často mladí lidé se bojí oslovit toho seniora. Stydí se, neví jak. A nabídka kávy a čaje je takové to vnesení běžného života a dobrovolník tímhle přirozeně naváže kontakt s tím člověkem, vznikne tam nějaký rozhovor,“ vysvětluje Zuzana Kuperová z dobrovolnického centra ADRA.

Tento systém převzala ADRA z Austrálie a první SetKavárnu založila před dvěma lety v Českém Těšíně. Teď působí v pěti nemocnicích už téměř 60 ‚setkavárenských‘ dobrovolníků, převážně studentek zdravotnických škol. V Ostravě zatím docházejí k seniorům každou druhou středu, a to buď do společenských místností, nebo přímo na pokoj.

„Jsou tam pouze dvě dobrovolnice, tak jsme nuceni střídat to oddělení, že jeden týden dochází do léčebny dlouhodobě nemocných a druhý týden do domu sociálních služeb. Naším snem je, aby se ten projekt rozšířil a dobrovolníci chodili pravidelně každou tu středu,“ dodává Jana Zádrapová, koordinátorka dobrovolníků v Městské nemocnici Ostrava.

Aby ale mohli navýšit počet setkání, musí najít nové dobrovolníky. Pro péči o seniory jich má totiž ADRA stále nedostatek.

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio