Do Ostravy se sjíždějí divadelní kritici. Za týden začíná festival Ost-ra-var

02670885.jpeg
02670885.jpeg

Už podvacáté představí činoherci z celé Ostravy svou nejnovější tvorbu. Uskuteční se od 7. do 11. prosince a nabídne 16 představení. Přehlídka je výjimečná tím, že je určená speciálně pro kritiky, teoretiky a také studenty divadelních škol. Sjedou se do Ostravy z celé republiky.

„Principom Ost-ra-varu je prezentovať celú tvorbu, ktorá sa vytvorila v divadlách. Takže vždy je to taká bilancia toho, čo sa vlastne urodilo a všetky zaujíma tiež názor odbornej kritiky,“ vysvětluje šéf činohy Národního divadla moravskoslezského Peter Gábor.

Protože letošní ročník je jubilejní, čeká diváky i něco navíc. „Tento dvadsiaty ročník bude samozrejme trochu ozvláštnený - výdajom almanachu, výstavou k tomuto výročiu a samozrejme inscenáciami, ktoré sú najhlavnejšie na tom festivalu,“ dodává.

Například Komorní scéna aréna na přehlídce uvede všechny čtyři inscenace, které letos nastudovala. Soubor získal v posledních letech řadu významných ocenění včetně ceny Divadlo roku.

„Bez Ost-ra-varu by jednoznačně těch cen nebylo tolik. Nebylo by tady tolik divadel, do Ostravy by to nepřilákalo tolik pozornosti, která přišla a díky ní se pak začaly dít věci,“ říká ředitelka Komorní scény Aréna Renáta Huserová.

Ostravar začíná 7. prosince a potrvá čtyři dny. Zavede diváky i na novou alternativní scénu v podzemí absintového klubu Les.