Do stávky proti krokům vlády se zapojily všechny velké hutní podniky z Moravskoslezského kraje

28. listopad 2023 07:20

V některých provozech protestovali zaměstnanci hodinovou odstávkou, jinde snížili výrobu během celého dne. Desítky odborářů z různých hutí odjely do Prahy, aby osobně vyjádřili nesouhlas se současným stavem průmyslu. Většině se nelíbí hlavně zvyšování věku odchodu do důchodu a takzvaný úsporný balíček.

Petr Zegzulka, předseda základní odborové organizace OS KOVO rourovny, pomáhá organizovat odjezd více než padesáti odborářů z hutního podniku Liberty. Je před 6 hodinou ráno a autobus míří na pražské Malostranské náměstí. „Tato vláda opravdu se zapsala negativně za dva roky, co tu nebylo opravdu od revoluce,“ říká.

Čtěte také

Zaměstnanci, kteří dnes v práci zůstali, stávku podpořili hodinovým přerušením výroby. „Odstavíme agregáty od 12 do jedné hodiny, které nebudou mít obrovský ekonomický dopad na firmu,“ říká odborář.

Více si v Liberty dovolit nechtěli, podle předsedy Základní organizace KOVO Liberty Petra Slaniny by tvrdší stávkou situaci ve firmě jen zhoršili. V huti už je provoz omezený od doby, kdy dočasně odstavili jedinou vysokou pec – podle vedení kvůli malé poptávce v Evropě.

Ti, kteří zůstali a protestovali z provozů, sledovali celý den reakce politiků v médiích. „Já jsem viděl před chvilkou online přenos pana premiéra. Doslova urazil všechny odboráře a řekl, že to děláme pro svoje politické ambice. Připadá vám, dámy a pánové, že my tady máme nějaké politické ambice?“ usmívá se hořce Petr Zegzulka.

Čtěte také

V ocelářském podniku Vítkovice Steel se protestovalo vedení podniku společně se zaměstnanci. „Všichni tady pracujete v těžkém provozu, zvykli jsme si na to, že máme v benefitu nějaké body. Bylo to od toho, abyste se mohli postarat o svoje tělo v té výrobě a benefity se škrtají,“ zaznělo v projevu k zaměstnancům.

Odznak podporující stávku má i Šéf společnosti Vítkovice Steel Radek Strouhal. Během hodinové stávky válcoven, firma odstavila i kompletní provoz.

Spustit audio

Související