Do Vítkovic dorazila slavná Niké. Jachta, která obeplula svět, bude tahákem velké jarní výstavy

14. leden 2020 06:20

Ideální umístění pro slavnou loď Niké hledají technici v ostravských Dolních Vítkovicích. Stane se totiž součástí velké výstavy, kterou její autoři teď budou 2 měsíce připravovat. Právě na této jachtě mořeplavec Richard Konkolski z Bohumína v 70. letech obeplul celý svět. Stal se druhým Čechoslovákem, kterému se to podařilo. Niké do Ostravy zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze.

Architekt Radim Václavík hledá v Malém světě techniky vhodné umístění pro loď Niké. „Dnes loď vidíte tak, jak ji na vodě nikdy neuvidíte. A my potřebujeme to, co je pod čarou ponoru, trošku jakoby překrýt,“ říká architekt.

Celou loď Richard Konkolski postavil úplně sám. „Každý detail je ruční práce a stavba je otázka čtyř, pěti tisíc hodin,“ říká mořeplavec, pro kterého má loď nesmírnou cenu. „Je to taky nostalgie, protože to byly moje počátky, a udělal jsem s ní nádherné plavby,“ dodává.

Niké se v Dolních Vítkovicích stane součástí velké výstavy. „Ustavujeme na místo lodní kontejner, který bude takovým interaktivním prvkem celé expozice. Bude přepůlený a bude tam videomapping, kde se návštěvníci budou moci projet cestu kolem světa a vyzkoušet si, jak se chová Niké při různých stupních větru,“ popisuje jeden z autorů výstavy Marek Hýža.

Slavnostní otevření se bude konat 10. března. A Niké se v Ostravě zdrží minimálně do letošního října.

autor: pdu
Spustit audio

Související