Do ZOO nemusíte. Kde si můžete prohlédnout bizony?

27. březen 2021

Je mohutný a majestátní. Býk Vasil je hlavou malého stáda bizonů amerických, kteří se pasou v ohradě na okraji Vysokého Chvojna na Pardubicku.

Vysoké Chvojno si turisté oblíbili. Obec křižují značené trasy lokálních cyklostezek a vesnicí prochází také zelená turistická cesta. Navede vás do místního arboreta nebo na dřevěné ochozy obory, kde můžete pozorovat daňky, muflony či jeleny. Pokud se vydáte na opačnou stranu, budete směřovat do hradeckých lesů. V tom případě na severním okraji Vysokého Chvojna určitě neminete ohradu s mohutnými kopytníky.

Bizon při krmení

Výběh bizonů amerických má plochu asi 0,7 ha. Přes cestu sousedí se dvorem autodopravy. Velká nákladní auta a bizoni spolu vlastně souvisejí. „Podnikám v oblasti velkoobjemové kamionové přepravy, převážíme hlavně dřevo. A majestátní bizoni se stali naším symbolem,“ vysvětluje majitel přepravní společnosti a současně chovatel bizonů Jiří Stárek.

Bizon je klidný, ale pozor na něj

V ohradě se v tuto chvíli pasou dva býci a dvě jalovice. „Před deseti lety jsem v televizi viděl pořad o bizonech a seznámil se s majitelem stáda bizonů, který je chová poblíž Klatov. Rok jsem studoval, co obnáší chov bizonů, protože je to samozřejmě, na naše poměry, nestandartní zvíře. Potom jsem si přivezl dvě jalovice a později i býka, po kterém už tady máme mladé,“ dodává Jiří Stárek.

Bizoni sousedí s přepravní společností, mají stejného majitele

Jiří Stárek bizony vnímá jako velmi pohodová a nenáročná zvířata. „Naši bizoni jsou na lidi zvyklí, působí velice krotce, ale pokud se někdo přiblíží k ohradě, musí být obezřetný. Tam, kde je hlava, může být během vteřiny také roh. Proto jsme na ohradu umístili cedule, aby se k ní lidé příliš nepřibližovali. Ohradu ze dřeva ještě kryje pletivo, to ale hlavně z toho důvodu, že lidé s sebou často mívají psy, a ti bizony dráždí. Elektrický ohradník nemáme, protože vzhledem k ochlupení zvířete by moc nepomohl,“ vysvětluje majitel chovu.

Bizonům vyhovuje hlavně chladnější počasí. To, jestli se stádo rozroste, nechává Jiří Stárek přírodě. „My do toho nijak nezasahujeme, veterinář dělá jen pravidelné prohlídky zvířat a odběry krve. Jestli budeme mít další telata, tak to se necháme překvapit,“ dodává Jiří Stárek.

Dřevěná plastika před výběhem bizonů

Bizon americký (Bison bison) nebo také zubr americký je velký sudokopytník, samci mohou vážit až 1500 kg a měřit až 3,8 metru. Bizoni mají hnědou hustou srst, která je na hrudi delší, takže zvíře působí o to robusněji. Bizoni američtí se seskupují do velkých stád. To také málem vedlo k jejich vyhubení. Z původních desítek milionů kusů bizonů, kteří žili v severní Americe, jich na počátku 20. století zbyly pouhé stovky. Tento stav se ale naštěstí podařilo zvrátit. Existují dva poddruhy bizonů, bizon prérijní a bizon lesní.

autor: BRA
Spustit audio

Související