Dominika Rojtová: Čas remcání

27. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Stávka, státní maturity, tornádo, to se nám pravděpodobně vybaví, až budeme za čas vzpomínat na začátek letošního léta. A zdá se být dramatičtější než jindy.

Už je to tady, konečně je léto. Den je tak dlouhý, že mnozí z nás vstávají i usínají za světla a rádi zapomínáme na to, že ještě před pár měsíci tomu bylo přesně naopak.

Pro většinu lidí je léto oblíbeným ročním obdobím. Pánové oceňují hlavně to, že se z městských ulic stávají přehlídková mola, rodiny vyjíždí na dovolenou, děti na tábory a trávíme víc času venku. Neodoláme čerstvým jahodám, melounům, meruňkám a jiným druhům ovoce, které je teď prostě sladší než jindy v roce.

Přes všechny výhody, které nám léto poskytuje, si ale stejně vždy najdeme nějaký ten důvod proč si stěžovat. Nejčastěji a nejraději na to, že je prostě moc teplo, nebo naopak nějak moc chladno. Toto léto nám ale začalo o dost dramatičtěji, než ta předchozí a tak máme důvodů k remcání mnohem víc.

První studenti mají za sebou státní maturity a zvykají si na to, že se oslav zkoušek dospělosti nezúčastní pětina spolužáků, se kterými sdíleli dlouhá léta školní lavice. Motoristům, kterým každoročně s teplým počasím přibývají vrásky na čele kvůli silničním uzavírkám, se vzepřela i naše nejvytíženější dálnice. Ovocnáři dopředu hlásí, že máme očekávat největší neúrodu za posledních 50 let. Příroda se připomněla i tornádem, které známe spíš ze zpráv z jiných kontinentů nebo katastrofických filmů.

Výčet zpráv vhodných k mračení, nadávání a stěžování by mohl pokračovat dál a dál, třeba stávkou, situací v Řecku, padajícími kroupy a to jsem vůbec nezmínila politiku.

Zpráva, která ale mou pozornost upoutala tento týden nejvíce, byla ta, že se místo globálního oteplování máme připravit na malou dobu ledovou, která prý se čas od času na Zemi objevuje a podle různých vědeckých výzkumů nám ta nová začíná klepat na dveře.

Dočetla jsem se, že taková malá doba ledová může způsobit nemalou zimu, kdy může zamrznout i řeka Vltava a dokonce i kanál La Manche mezi Anglií a Francií a také neúrodu a hlad.

Nezbývá nám než doufat, že se vědci aspoň trochu mýlí, že příští léta budou co nejpodobnější těm předchozím a my si budeme moci v klidu a pohodě zase zaremcat.

autor: Dominika Rojtová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.