Dostatečný přísun vitamínů je jedinou účinnou obranou proti nemocem

25. březen 2021

Internista Radan Gocal poradí, jak posilovat imunitu organizmu. Téma stále aktuální nejen v covidové době.

Zdůraznil, že debaty o imunitě a potřebě mít dostatečný přísun vitamínů nejsou žádným módním trendem současné doby. Jedná se o jedinou účinnou obranu proti nemocem, samozřejmě včetně covidu.

Strach z covidu, ve kterém jsou udržování staří lidé, je ubíjí, život ve strachu a navíc bez pohybu na čerstvém vzduchu, likviduje obranyschopnost organizmu, u starých lidí je mnohem nebezpečnější než u mladších.

Zásadním vitamínem pro imunitu je vitamín D a omega 3 mastné kyseliny. Mnozí lidé si myslí, že tyto dvě věci jsou jedno a to samé – to je ale omyl, jak uslyšíte v naší rozhlasové Lékárně.

Pokud chce člověk vědět, kolik „déčka“ jeho tělo potřebuje, dá se to změřit – doporučuje se požádat praktického lékaře, aby odebral krev a zjistil to.

Jak získat vitamín D

Ze slunečního záření lze v našich podmínkách dostatek vitamínu D získat jen v období od dubna do konce září. Dostatečným zdrojem není ani většina potravin, a tak se ve stravě ve významném množství téměř nevyskytuje. Výjimku tvoří obohacené potraviny, rybí olej a houby, které byly cíleně ozářeny UV-B zářením. Pro získání dostatečného množství vitamínu D v zimním období jsou proto nejspolehlivějším zdrojem výživové doplňky.

autoři: Eva Panošová , tif
Spustit audio

Související