Downbelow mají nové album. Decameron Locis kapela z Beskyd poskládala v Jeseníkách

David Kopřiva a Lukáš Horký z frýdecko-místecké kapely Downbelow
David Kopřiva a Lukáš Horký z frýdecko-místecké kapely Downbelow
Do Harendy vítr zavál velmi známou frýdeckomísteckou kapelu Downbelow, která v těchto dnech křtí nové album Decameron Locis.

Downbelow nejsou žádní nováčci, na hudební scéně se pohybují už dobrých patnáct let. A než nové album vypustili do světa, chvíli trvalo. Kluci si na tvorbě dávají záležet.

„Mělo to pár kroků, které šly po sobě. Začalo to na zkušebně, poté co jsme udělali předchozí singl nebo EP s Amákem (producent Amák Golden – pozn. red.), který nám to vlastně i nahrával. Nové věci jsme si připravili jakoby dopředu a pak jsme měli v Jeseníkách takové soustředění. Tam jsme s Amákem hráli a vegetovali a dali jsme to dokupy,“ popisuje vznik posledních nahrávek David Kopřiva.


Downbelow
David Kopřiva – kytara, zpěv
Lukáš Horký – basová kytara
Petr Fuciman – bicí

Pak jezdili do Prahy za Amákem písničky postupně nahrávat, přehrávat, míchat a masterovat. „My už to máme nějakou chvíli hotové a teď jsme se vlastně rozjížděli pustit to ven i s nějakými koncerty, které by měly následovat hlavně na podzim,“ dodává.

Proč se album jmenuje, jak se jmenuje? A co je vlastně myšlenkovou náplní? „Celé to album je spojení deseti příběhů. Formovalo se to postupně – jak vznikala ta muzika, tak mi v hlavě vznikal takový nápad. Jak se živím fotografováním a grafikou a běhám po různých místech, tak mě napadlo jakoby zdokumentovat příběhy míst a zážitků, které se se mnou táhnou od mládí. A zkusit to protáhnout s tou muzikou,“ vysvětluje Lukáš Horký.

„Jsou to příběhy o běžných věcech. Je tam třeba písnička o zatopených Starých Hamrech. Je to místo, kde často chodím, deset let tam pořizuji záznam o tom, jak se vlastně mění krajina, a co se tam děje, když je nízká hladina... A povedlo se to na tu desku dostat. Co track, to nějaký příběh. Takže se tam odehrávají i jesenické čarodějnické procesy,“ upřesňuje muzikant.

Celý rozhovor s Davidem Kopřivou a Lukášem Horkým doplněný o tři písničky kapely Downbelow z nového alba Decameron Locis uslyšíte v záznamu Harendy – viz odkaz v úvodu článku ‚Poslechněte si celou Harendu‘.

Kapela Downbelow během nahrávání Harendy Igora Vašuta (vlevo)