Dramatický zápas proměnili parahokejisté v exhibici a slaví postup do semifinále

1. květen 2019 22:58

Čeští parahokejisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě nad Norskem 5:0 a v pátek budou bojovat od 20:00 o finále s obhájci stříbra ze Spojených států amerických. Druhou semifinálovou dvojici tvoří úřadující šampioni Kanaďané s Koreou, která zvítězila nad Itálií 6:3.

Tým trenéra Jiří Břízy na jubilejním 10. světovém šampionátu při své šesté účasti vyrovnal nejlepší umístění z let 2012 a 2013 a bude v závěru turnaje útočit na premiérovou medaili. Přitom po sestupu v roce 2015 v Buffalu na minulém šampionátu v Koreji chyběli.

Po nedělní rekordní návštěvě na parahokeji 8462 diváků dnes zavítalo na duel Norskem 7249 příznivců a na gól si museli počkat po dvou bezbrankových třetinách až do 35. minuty. Po střele Zdeňka Hábla z pravého kruhu dorazil puk do odkryté branky Miroslav Novotný.

Za pět minut zvýšil Michal Geier. Ve 42. minutě při hře Norů bez brankáře přidali další pojistky Pavel Kubeš a Zdeněk Hábl, výsledek ještě dovršil šest vteřin před koncem David Palát. Brankář Michal Vápenka udržel podruhé za sebou čisté konto.

„Jsem neskutečně šťastný, je to splněný sen,“ řekl Vápenka k postupu mezi nejlepší čtyři týmy MS v rozhovoru pro Českou televizi. „Já myslím, že furt sníme. Je tady díky organizátorům plný barák a fanouškům patří díky, že nás dotáhli k postupu. Šli jsme si za svým snem a za tím, co máme natrénováno.“

Američané byli už sedmkrát za sebou na stupních vítězů a pětkrát v řadě ve finále, přičemž v letech 2009, 2012 a 2015 slavili zlato. V Ostravě ve výkonnostně silnější základní skupině kralovali bez ztráty bodu a Kanaďany porazili 3:1. Vápenka zatím na semifinálový souboj s USA nemyslel. „Vůbec jsem si to zatím neuvědomoval, holt to odnesou teď Američani,“ dodal s úsměvem Vápenka.