Druhý nejlepší hráč pokeru na světě je z Třince

9. listopad 2011

Martin Staszko se stal na mistrovství v Las Vegas milionářem a uznávanou osobností. Pětatřicetiletý muž, který kvůli své vášni opustil stálé zaměstnaní v automobilovém průmyslu, porazil stovky hráčů a získal zdaleka nejvyšší českou pokerovou výhru ve výši necelých 100 milionů korun. Na úspěch svého rodáka je pyšné celé rodné město.

Kruhy pod očima a zívání. To je dnes poznávací znamení Třinečanů. Mnozí z nich sledovali rozhodující partii od časným ranních hodin.

„To byl dobrý zápřah s tím, že jsem musel jít do práce. Ale to jsem si nemohl nechat ujít,“ říká Mariusz Zawadzki, jehož kamarád ze studií se stal přes noc doslova světovou celebritou.

„Nejen pro Českou republiku, ale i v Americe se dozvěděli, kde je nějaký Třinec. To je reklama jaksepatří,“ raduje se.

Na úspěch svého rodáka je pyšné celé město. I tady na sídlišti Terasa, kde v jednom z bytů zažil Martin Staszko své první úspěchy v internetovém hraní. Jeho příběh je prý inspirativní.

„Mě hlavně zaujalo, že to hraje teprve čtyři roky. Stačí se zabývat jednou věcí a takhle zbohatne,“ míní mladý Třinečan. „Nemusí inspirovat jenom k hraní pokeru, ale i k tomu, aby se člověk v něčem prosadil,“ přemýšlí mladá žena. „Může to inspirovat i k horším věcem. Lidi začnou více hrát, hraje se o peníze a to taky není žádná sranda,“ obává se další obyvatel města.

Svůj talent ale Martin Staszko projevil už mnohem dřív. A jak je tady ve Slezsku zcela běžné, stalo se tak ve třídách polské základní školy.

„Je to můj bývalý žák. Byl vždycky spíš k těm technickým předmětům a logickému myšlení. Začal hrát šachy a byl posílán na různé turnaje,“ vzpomíná na začátky svého nejlepšího žáka ředitel Tadeusz Szkucik.

„Celá škola tím žije, jsme rádi, že je to náš absolvent a že se mu tak daří,“ dodává ředitel.

Město železa, hokeje a nyní i pokeru se už chystá přivítat muže v kárované košili se vší slávou.

„Když jsou schopní lidé, tak i tomu městu se daří,“ říká starostka Věra Palkovská, která odmění slavného Třinečana pamětní medailí.

Spustit audio

Více z pořadu