Dvě obyvatelky Ostravy-Hrabové budují přírodní park. Město jim dalo milion

13. srpen 2017

Dvě mladé ženy začínají budovat v Ostravě-Hrabové přírodní park. Dostaly na to milion a mají na to rok. Peníze jim dalo město z nového programu na zvelebení veřejných prostor. Ty jejich mají 8000 metrů čtverečních. Proměna začne dendrologickým průzkumem.

S Janou Batelkovou a Janou Václavíkovou stojíme u frekventované cyklistické stezky, která vede k řece Ostravici. Po pravé straně je skoro neprostupná džungle náletových stromů, kopřiv a plevele. Právě tento prostor dívky upoutal.

„Je to takzvaný zbytkový lužní les a je tady hodně stromů, které jsou blízko u sebe a nejsou prořezané, jejich růst je tudíž špatný. Našim cílem je stromy zrekultivovat, vybrat ty správné a ty zanechat,“ vysvětluje Jana Václavíková.

„V dalších místech chceme vybudovat vrbový altán. Už jsme oslovily firmu, která zasadí vrbové pruty a my je budeme zalévat, kropit. Bude to tedy živý altán. Vracíme se ke kořenům, kdy jsme si vyráběli vrbové věci,“ dodává.

Vrbový altán bude dva až tři metry vysoký a po obvodu by měl mít průměr šest až osm metrů. Dívky počítají s tím, že altán bude pro park dominantním prvkem.

„Chceme sem umístit taky nějakou sochu, lavičky, stoly. Bude tady dětské hřiště, lanové centrum. Ale hlavně je to pro odpočinek. Nechceme zde nic moderního a chceme tady zanechat medvědí česnek, na který chodí lidé z širokého okolí,“ doplňuje Jana Batelková.

Na stromech budou umístěny ptačí budky, dívky chtějí chránit i ptactvo. V budoucnu by park měly jako přírodní učebny využívat místní školy a školky.

autor: Petra Sasínová
Spustit audio