Dvě výročí Eduarda Orla. Významný cestovatel a polárník pocházel z Nového Jičína
Proslavil se jako důstojník v rakouském námořnictvu a taky cestami na dalekém severu. Coby člen slavné polární expedice v Severním ledovém oceánu objevil Zemi Františka Josefa a po návratu byl císařem povýšen do rytířského stavu.
Významný rakouský cestovatel a polárník Eduard Orel pocházel z Nového Jičína. V centru města má na rodném domě pamětní desku.
Psal se rok 1872, tedy přesně před 150 lety, když se novojičínský rodák Eduard Orel vydal na vědeckou výpravu vstříc severnímu pólu. Výprava tehdy objevila nejsevernější souostroví planety, Zemi Františka Josefa. Hodně informací o polárníkovi ví historik Muzea Novojičínska Radek Polách. Ostatně k rodu ho pojí i osobní vazby.
Není bez zajímavosti, že právě letos by se po sto padesáti letech výprava na sever mohla dokonce zopakovat. Po stopách Eduarda Orla by chtěli putovat čeští cestovatelé včetně historika Radka Polácha.
Související
-
Stavitel železnic v rakouské monarchii byl z Nového Jičína....
Pokud jezdíte často vlakem do Prahy, tak si někdy vzpomeňte na novojičínského rodáka Karla Schwarze. Právě on totiž postavil některé důležité mosty nebo tunely na t...
-
Mořeplavec Richard Konkolski ani v důchodovém věku nezahálí
Osamělý mořeplavec Richard Konkolski, vítěz řady námořních závodů, obeplul na své jachtě Niké třikrát zeměkouli. I když mu táhne za 78 rok, o odpočinku nemůže být ani řeči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.