Eurovolby v Moravskoslezském kraji vyhrálo ANO před koalicemi Spolu a Stačilo!

10. červen 2024 04:08

Volby do Evropského parlamentu v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO před koalicemi Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Stačilo! (KSČM, SD-SN, ČSNS). Čtvrtou příčku obsadilo uskupení Přísaha a motoristé.

Pětiprocentní hranici překonaly v regionu ještě koalice SPD a Trikolora a Starostové a osobnosti pro Evropu. Ostatní kandidující uskupení na severu Moravy neuspěla. Vyplývá to z volebních výsledků, které v neděli zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz. K volbám přišlo v Moravskoslezském kraji 32,43 procenta voličů, pokud jde o evropské volby, je to v kraji nejvíc od roku 2004.

Čtěte také

Češi rozhodovali o obsazení 21 křesel ve více než sedmisetčlenném Evropském parlamentu. Kandidovalo 30 uskupení. Opoziční ANO Andreje Babiše v kraji získalo 31,21 procenta hlasů, koalice Spolu si připsala zisk 16,71 procenta, Stačilo! podpořilo 13,61 procenta voličů, Přísaha a Motoristé skončili v kraji se ziskem 9,98 procenta. SPD a Trikoloru podpořilo 6,32 procenta voličů, Starosty a osobnosti pro Evropu pak 5,86 procent hlasujících.

Vládní hnutí ANO uspělo obdobně jako ve sněmovních volbách v roce 2021. S náskokem tehdy v kraji vyhrálo, získalo 33,73 procent hlasů. Na druhém místě skončila koalice Spolu s bezmála 21 procenty.

Letos volební účast ve volbách do EP v Moravskoslezském kraji přesáhla 32 procent. Byla nejvyšší od roku 2004, kdy se eurovolby v Česku konaly poprvé. Dosud se pohybovala mezi 15 až 25 procenty.

Referenda a eurovolby

Ve dvou obcích v Moravskoslezském kraji se v pátek a sobotu konala i místní referenda. V obou se volební účast pohybovala okolo 50 procent. V Dolní Lutyni se lidé postavili proti stavbě obří továrny na baterie do elektromobilů. Hlasovat tam do eurovoleb přišlo přes 52 procent voličů. Před pěti lety to bylo okolo 22 procent.

Čtěte také

Ve Vřesině na Opavsku se lidé zase v hlasování nesouhlasili se stavbou fotovoltaické elektrárny. Europoslance tam volilo 47 procent lidí s právem volit. V roce 2019 jich bylo přes 24 procenta.

V roce 2019 Volby do Evropského parlamentu v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO před ODS, SPD a Českou pirátskou stranou. Pětiprocentní hranici překonaly ještě KSČM, KDU-ČSL a koalice STAN s TOP 09. K volbám tehdy přišlo 23,76 procenta voličů.

V roce 2014 hlasovalo rovných 15 procent, tehdy v regionu v evropských volbách zvítězila ČSSD. Druhé skončilo hnutí ANO, třetí KSČM. Pětiprocentní hranici tehdy v kraji překonali ještě lidovci, ODS a TOP 09.

zdroj: ČTK
Spustit audio