Fantaskní malby ďáblů a strašidel zdobí Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli
Obyčejný domek, poznamenal by někdo. Do jisté míry je to pravda, na první pohled tak může Portmoneum působit. Pokud ale vejdete dovnitř, ocitnete se ve světě fantazie, barev, tajemna a mystiky. Zdi a strop vnitřních místností malého domku v ulici Terezy Novákové uprostřed Litomyšle na Pardubicku jsou totiž vyzdobené svéráznými malbami, postavami ďáblů, skřetů i pitoreskních zvířat.
Rukopis malíře, grafika a tiskaře Josefa Váchala je nezaměnitelný. Už téměř před sto lety to věděl i jeho přítel, litomyšlský úředník a milovník umění Josef Portman. Vlastnil dům na litomyšlské Záhradi a ve 20. letech minulého století si ho nechal vymalovat - Josef Váchal, tehdy ještě nedoceněný umělec, práce dokončil v roce 1924. Sám také ve své knize Krvavý román dům poprvé nazval Portmoneem.
Váchalovy nástěnné malby v Portmoneu jsou na první pohled směsicí různých námětů a malířských stylů. Odkazují i na jiná Váchalova díla a vyjadřují postoje k otázkám víry i jeho názory na umění. Na stěnách Portmonea si můžete prohlížet krajinu a zároveň nespočet roztomilých i méně příjemných ďáblíků a duchů. Josef Váchal se obrací k motivům křesťanské ikonografie, na druhé straně ale také orientální nauky.
Váchal pro Portmoneum vyrobil i unikátní nábytek
Přesto má výzdoba Portmonea svoji vnitřní logiku, je odrazem zvláštního Váchalova vidění světa. V interiéru si také můžete pohlédnout unikátní dřevěný nábytek, který Josef Váchal pro Josefa Portmana vyřezal a vyzdobil.
V Portmoneu poznáte Josefa Váchala nejen jako malíře, ale i jako tiskaře. Expozici totiž doplňují ukázky jedinečných knih, které tvořil jako samostatný artefakt – od vlastního rukopisu, sazby, dřevorytů až po vazbu. Knihy Josef Váchal vydával na ručním papíru v nákladu jeden až dvacet výtisků.
Do muzea se první návštěvníci podívali v roce 1993
Opravy poškozeného a chátrajícího objektu na počátku 90. let inicioval Ladislav Horáček, zakladatel knižního vydavatelství Paseka a velký milovník i znalec díla Josefa Váchala. Na restaurování maleb, kterým hrozila zkáza, se podílel tým odborníků. Vzhledem ke špatnému stavu omítky i maleb museli restaurátoři použít metodu tzv. transferu, kdy nástěnné malby sejmuli a po opravách vrátili na jejich původní místo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Složitá mise Trumpova vyjednavače. Válečný veterán Kellogg má donutit Rusko a Ukrajinu k ústupkům
-
Výchovné ústavy musí obcházet zákon. Nedostatek personálu je tikající bomba, upozorňují právníci
-
Sýrie v chaosu, Kreml na trní. Kdo chce hlavu Bašára Asada a proč to Rusům vadí?
-
Umění musíte milovat. Málokdy se jím ale dá uživit, míní tvůrce haptických modelů a učitel Svoboda