Folkfórum Ostrava 1989

13. listopad 2014

Euforickou, nesmírně elektrizující atmosféru zachycuje náš vzácný a ojedinělý záznam koncertu Folkfórum, konaného pár týdnů po listopadové Sametové revoluci 1989. Sestřih toho nejlepšího vám nabídneme ve vysílání na státní svátek v pondělí po 18. hodině.

Ani po 25 letech neztrácí nahrávka z tehdejšího Paláce kultury a sportu v Ostravě – Vítkovicích (dnes ČEZ Aréna) onen náboj pospolitosti, či šťastných dnů plných naděje a víry konce roku 1989.

Pořadatelé dali koncertu název Folfkórum po vzoru sametového Občanského fóra, samozřejmě s dramaturgickým akcentem na foklovou hudbu, v nedávné minulosti zčásti označované jako protest song.

Hlavní očekávání zajisté splnil Karekl Kryl, který se v Ostravě představil po dlouhých létech exilu ve vynikající formě. Ovšem všichni folkaři, či písničkáři podali výborný výkon, byť občas zlobila ozvučovací technika.

Pro hodinový záznam jsme vybrali zdaleka ne všechny účinkující, ale ty, kteří svým projevem, ale i repertoárem měli co říci před 25 lety a mají stále co říci i dnes.

Zahrají a zazpívají Pepa Streichl, Jitka Smutná (současná herecká hvězda), Jaroslav Wykrent, Vlasta Redl, Jaromír Nohavica, Pavel Dobeš, Karel Plíhal a samozřejmě Karel Kryl.

autoři: ČRo Ostrava , Zdeněk Tofel
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...