František Tichý: Zapomenutá Pavučina
S příchodem nového roku došlo ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava k menším změnám. Poněkud se nám zkrátilo vysílání a tak se "čarovalo" s některými pořady. Tyto změny se pak promítly i do chodu webových stránek ostravského rozhlasu.
Rozdělit pořady na vysílané a už nevysílané. Tak zněl před koncem loňského roku pokyn mých nadřízených z Prahy, který se dosti zásadně promítl do už tak ne zrovna zanedbatelného množství práce, kterou mi údržba našeho webu přináší. V redakčním systému mi po zadání příslušného dotazu vyskočilo přes 200 položek - pořadů Českého rozhlasu Ostrava. Číslo bylo ale nakonec o něco nižší, protože některé pořady byly v systému zaneseny dvakrát nebo dokonce třikrát. Nutno ovšem dodat, že v onom systému jsou jen pořady, které vznikly či se vysílaly v posledních zhruba deseti letech. Mnohé z nich tak opět vypluly na povrch a daly o sobě vědět.
Bylo zvláštní procházet se touto - vlastně poměrně nedávnou rozhlasovou historií. U některých pořadů jsem úplně zapomněl, že se kdy vysílaly. A protože některé z titulů na webu ještě nějakou dobu zůstanou, byl jsem nucen pátrat - a nejen ve své paměti - co se kdy vysílalo.
Tak například Vikýř. Literární týdeník Mirka Zelinského. To už je hezkých pár let, co z našeho vysílání zmizel. Nebo Život jako na dlani, který týden co týden připravovali a také uváděli manželé Bohušovi.
Ale jsou tady i další zapomenuté tituly jako Hudební křižovatky, Ruleta, Kanape, Kupé, Obyčejní lidé, Hitparáda Českého rozhlasu Ostrava, Minireferendum, Minibakaláři, Naděje regionu, Vzpomínky slavných sportovců, Zaostřeno, Letem létem, Výletník, Na návšětvě, Mučírna anebo Úlety.
Některé z těchto pořadů svým způsobem existují dál, jen pod jiným názvem titulu podobného formátu. Třeba prvně jmenovaný Vikýř je vlastně dnešní Čítárna. Myšlenku Rulety pak tak nějak vstřebala a oživila Harenda. Letem létem byl zase předchůdce pozdějšího magazínu Křížem krajem.
Za těch zhruba patnáct let, co v rozhlase jsem, se v programu vystřídalo opravdu hodně pořadů. A pokaždé v podstatě vycházely z něčeho, co už tady bylo. "Nic nového už v rádiu nevymyslíš," říkával můj někdejší šéf Saša Mencl, který se dnes své bohaté zkušenosti snaží předávat studentům olomoucké univerzity. Kolikrát jsem mu v posledních dnech při editaci všech těch zaniklých pořadů dal zapravdu, ani nespočítám.
Ano, všechno už tady v nějaké podobě jednou bylo. Ale přesto jsem zaznamenal čestnou výjimku. Tuším někdy na přelomu tisíciletí jsme jednou měsíčně vysílali Pavučinu, magazín o internetu. Rady, tipy, novinky a vše možné o tomto virtuálním světě dával dohromady kolega Martin Knitl. Narozdíl od jiných pozapomenutých pořadů ale poněkud paradoxně není o Pavučině na našem webu ani zmínka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka