Gabriele d'Annunzio: Kandiin konec. Poslechněte si povídku z pera italského básníka a prozaika

27. březen 2021

Prostřednictvím povídky Kandiin konec vybrané z Pescarských novel se seznámíme s italským básníkem, prozaikem a dramatikem přelomu 19. a 20. století Gabrielem d'Annunziem.

Čte: Jana Lukešová
Připravil: Miroslav Stoniš
Překlad: Jean Rowalski
Zvuková spolupráce: Miroslava Jedelská
Režie: Petr Lokaj
Natočeno: 1994

Gabriele d'Annunzio byl italský básník, prozaik a dramatik, představitel literární dekadence a symbolismu, který žil v letech 1863-1938. Šíří své tvorby zasahuje všechny oblasti literatury, od poezie po umění dramatické. Těžiště jeho práce spočívá v tvorbě románové a novelistické, přestože jako hlavní zásluha mu bývá přičítáno především obohacení italského básnického jazyka. Gabriele d'Annunzio sehrál velmi kontroverzní roli v počáteční fázi italského fašismu, jako jeden z jeho myšlenkových vůdců se stal také přítelem Mussoliniho, přestože sám D'Annunzio fašistický režim nikdy přímo nepodpořil, byl to však bytostný nacionalista. Mezi prozaická díla, která tohoto nesmírně plodného přežila, patří mimo jiné Pescarské novely z roku 1902. 

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.