Galerijní rybník v Jistebníku bude bohatší o další umělecká díla

3. leden 2018

Nejen Galerijní ulice, ale už i mostek a rybník patří v Jistebníku umění. Autor myšlenky, fotograf Jan Lipina s ženou Alenou totiž dál pokračují ve spolupráci s místními v kulturním zvelebování malé obce u Ostravy, která leží v romantickém kraji rybníků v Poodří.

Něco takového, jako v Jistebníku, není jinde jen tak k vidění. Galerijní ulice plná uměleckých děl, která vede od galerie U foťáka, přes mostek, až k rybníku, který dostal po právu také jméno Galerijní. Jeho břeh a hladina jsou totiž zároveň výstavním prostorem.

Ke třem uměleckým dílům, která tvořili výtvarníci z velkých kmenů stromů, do něj brzy přibudou další dvě. A nedaleký mostek bude také osazen dvěma skulpturami.

„Na jaře, až bude rybník vypuštěný a dno bude pevné, aby umožnilo namontovat díla na základy. Bude to Niké od Juraje Čutka. Na sympoziu vznikla také dvě díla, která budou umístěna na mostku. Latimérie od Borise Jirků a Zoban od Zdeňka Tománka,“ upřesňuje Jan Lipina.

Více uslyšíte v reportáži, kterou jsme u Jana Lipiny natočili na sklonku loňského roku (viz odkaz v úvodu článku).

Galerijní ulice
autor: dam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.