Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné

2. květen 2024 11:01, aktualizováno

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu. Jeho příčinu hasiči zjišťují, řekl dnes mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Podle Tomáše Myslikovjana ze Správy CHKO Beskydy je prales přísně chráněný a už okolo 130 let je do něj veřejnosti vstup zakázán. Zákaz ale turisté často porušují a CHKO nemá dostatek profesionálních strážců, kteří by prostor hlídali. Myslí si, že za požárem může být neopatrnost některého z turistů, kteří do pralesa vešli i přes zákaz.

Čtěte také

„V přírodě nevznikne požár jen tak od sebe. Musel by třeba uhodit blesk. Žádná bouřka ale nebyla,“ řekl. V místě požáru byl ještě před časem sníh, takže tam bylo podle něj i dost vlhko na to, aby začalo hořet.

Jeho kolega Jiří Lehký ČTK řekl, že bližší informace k příčině ještě správci CHKO nemají. „Dnes jsou na místě vyšetřovatelé hasičů. Sami si požářiště prohlédneme v pátek,“ řekl.

Všímavý turista

Hasiči se o požáru dozvěděli od turisty, který si kouře v pralese všiml při výstupu na nedalekou horu Kozubová. Telefonicky jim ho oznámil okolo 18:30. Na místo vyjely čtyři jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů z Třince, Dolní Lomné, Jablunkova a Mostů u Jablunkova.

„Hasiči se dlouhou dobu snažili dostat na místo požáru, využili pomoc policistů i správců rezervace. Hořící stromy a několik dalších ohnisek našli až v nejvyšším ochranném pásmu pralesa. Do těžkého terénu se nedokázali dostat s žádnou technikou, pro hašení tedy využívali zádové vaky naplněné vodou,“ uvedla.

Hasiči u požáru v pralese Mionší

Několik hořících stromů museli po dohodě se správci rezervace pokácet. Požár zasáhl plochu o velikosti přibližně jednoho hektaru. Přibližně do 03:00 nosili hasiči v zádových vacích na požářiště vodu a prostor prolévali. „Hasiči z Dolní Lomné zůstali na místě zásahu na dohled až do ranních hodin, krátce před sedmou předali prostor správci národní přírodní rezervace,“ doplnil Kozák.

Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související