Havířovské slavnosti s Mirai, Chinaski a Lucií, Burčákobraní, Den s úzkokolejkou zdarma... Vyberte si z našich tipů

2. září 2021

Kam za kulturou, zábavou, pohodou dnes a o víkendu? Pokud ještě nemáte jasný plán, nechte se inspirovat naší nabídkou.

Havířovské slavnosti, ostravský veletrh Včela!!!, výstava o stavbě kampusu OU na Černé louce, začátek Svatováclavského hudebního festivalu. Také bychom vás rádi pozvali do Českého Těšína, do Karviné, Příbora, nebo na krnovské burčákobraní. Můžete se také svézt vlakem po osoblažské úzkokolejce nebo v Opavě pobesedovat s Kurtem Gebauerem.

Pátek

Startují Havířovské slavnosti 2021. Jsou dvoudenní. Tradiční oslavy města proběhnou v areálu Sportovní haly Slávie. Páteční program nabídne od 17 hodin hned několik koncertů populárních českých kapel. Mimo jiné vystoupí Mirai, Chinaski a Lucie. V sobotu se můžete těšit například na skupinu Hradišťan, zpěvačku Ewu Farnou nebo domácí kapelu Kryštof. Připravena jsou i divadelní představení pro děti a vědomostní Chytrý kvíz.

Kapela Kryštof

V Ostravě začíná Včelařský veletrh Včela!!! Program, který se bude od 10. hodiny odehrávat na výstavišti Černá louka, slibuje besedy se včelaři, odborné přednášky, ukázky vybavení pro včelaře a samozřejmě také včelařské produkty, léčivé přípravky a spoustu medu i medoviny. Spolu se Včelařským veletrhem bude v pátek i v sobotu patřit Černá louka zároveň výstavě Zdraví a duše.

Začíná výstava o novém kampusu Ostravské univerzity, který se staví na Černé louce. Otevřít se má za rok. Součástí výstavy v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) v Ostravě budou například návrhy budov i podoba jeho okolí.

Začíná Svatováclavský hudební festival. Zahajovací koncert se od 19:00 odehraje v Katedrále božského spasitele v Ostravě. Akce potrvá celý měsíc. Domácí i zahraniční umělci se v regionu postupně představí na 31 koncertech, třeba i v Opavě nebo Jablunkově. Zazní nejen duchovní, ale také stará hudba na původní nástroje.

Sobota

Dobový jarmark aneb tramvají před sto lety. To je název akce, kterou můžete navštívit v sobotu od 14 do 20 hodin v Českém Těšíně. Náměstí tam bude patřit dobovému jarmarku a bohatému doprovodnému programu. Vedle kejklířů a komediantů vás čeká Akrobacie na laně, Létající atleti, dobové klobouky i móda starých plováren. Chybět nebude dřevěný kolotoč pro děti, flašinetář a od 18 hodin přehlídka šlágrů ze starých časů v podání skupiny Šlapeto.

Čtěte také

Prolínání kultur je festival národnostních menšin, který začne v sobotu v 11 hodin na Masarykově náměstí v Karviné.

V Příboře naopak můžete od půl jedné odpoledne zažít tradiční Prchalovské dožínky s průvodem vesnicí, soutěží o nejlepšího traktoristu, zábavou i večerním táborákem.

Burčákobraní si od 13 hodin nenechte ujít na zahradě Flemmichovy vily v Krnově.

A v Ostravě na Černé louce připomeňme také Včelařský veletrh a současně probíhající výstavu Zdraví a duše (viz výš).

Neděle

Do Příbora jste zváni na Dílnu tradičních technologií. Budete moci zhlédnout výstavu Dřevěný svět a uvidíte mj. archaické techniky výroby sítě z lipového lýka a kopřivového nátepníku. Centrum tradičních technologií bude v neděli mimořádně otevřeno od 9:00 do 16:00 u příležitosti příborské Mariánské pouti.

Vagóny osoblažské úzkokolejky

Jízdní řád:

Třemešná odj. 10:00
Liptaň příj. 10:20 – odj. 10:45
Třemešná příj. 11:05

Třemešná odj. 12:00
Liptaň příj. 12:20 – odj. 12:45
Třemešná příj. 13:05 

Třemešná odj. 14:00
Liptaň příj. 14:20 – odj. 14:45
Třemešná příj. 15:05

Milovníkům železnice bychom rádi doporučili jízdu unikátním historickým motorovým vlakem z Třemešné ve Slezsku do Liptaně v kouzelných dřevěných vagonech. Vypraveny budou 2 otevřené vozy a jeden vůz pro cyklo a kočárky.

V rámci celého dne, tj. od 10:00 do 15:45 bude ve stanici Třemešná připraven doprovodný program. Těšit se můžete také na komentované prohlídky depa v železničářských uniformách – parní lokomotivy, historických vozů a podvalníkové jámy.

Kurt Gebauer

Na vodárně... s Kurtem Gebauerem. Hostem besedy bude významný výtvarník, rodák z Hradce nad Moravicí, letošní laureát Ceny Petra Bezruče. Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava. A Na vodárně s… je jeden z nejoblíbenějších pořadů v opavském KUPÉ.

Spustit audio

Související