Hejt není názor, ani svoboda slova, je to projev agrese, připomíná policejní preventistka
Tentokrát se budeme zabývat nenávistnými komentáři na internetu, tedy lidmi, kteří se za svůj názor nestydí, protože vědí, že vy si na ně nemůžete došlápnout.
Nenávistné komentáře lidí pod vašimi názory a fotografiemi na internetu, tak to je problém dnešní doby. Ukrytý za klávesnicí počítače, v bezpečí svého pokoje, jsem odvážný kritik, pomlouvač, z očí do očí při setkání se svým internetovým protějškem bych se ale choval určitě jinak.
Hejt (z anglického slova hate = nenávist) je založen na urážkách a hanění bez jakéhokoliv důvodu.
„Anonymita internetového prostředí dodává těm hejtrům – lidem, kteří píšou tyto nevhodné komentáře, ty hejty, dodává jim nějakou odvahu, pocit bezpečí, ale také pocit beztrestnosti. Ten virtuální život se prolíná i do našeho běžného života a tak, jak máme vlastně zodpovědnost za sebe, máme nějaká práva a povinnosti v našem reálném životě, tak tady toto funguje i v tom virtuálním světě,“ říká policejní preventistka Vladimíra Faferková.
Nenechat se vyprovokovat
„První doporučení je nenechat se vyprovokovat, zachovat klid a opravdu si rozmyslet, jestli toho člověka podpoříte v tom, co vám tam píše. Je třeba na to reagovat, anebo prostě ne reagovat? Pokud je to opravdu nějaký hejt, něco, co někoho ponižuje nebo schvaluje něco negativního, tak buď to nahlásit na ty webové stránky nebo administrátorovi nebo správci té sociální sítě. Anebo to prostě nechat být,“ radí preventistka.
Hlásit či nehlásit policii? Pokud vyhodnotíte, že už je to namířeno proti vám, nebo to opravdu schvaluje či podněcuje nějakou trestnou činnost, určitě je tam možnost nahlásit to na policii.
„Pokud to chcete dál řešit, je dobré si tu konverzaci, ten hejt, ten nevhodný komentář zálohovat – udělat si printscreen, vyfotit si tu obrazovku. Co nejvíce informací o tom člověku, pokud tam jsou, tak si uchovat, aby se to dál mohlo řešit třeba i s policií,“ říká Faferková.
Svoboda slova
„Všichni můžeme vyjadřovat své názory, ale nějaké vyhrožování, hejty, šikana nebo kyberšikana v tomto internetovém prostředí, posmívání se, nejsou názory. Je to agrese. Vzájemná úcta, respekt a důstojný život všech lidí bez rozdílu je pro mezilidské vztahy zásadní,“ připomíná preventistka.
Ti, co se vyjadřují hanlivě a nevhodně, si myslí, že jsou beztrestní a že na ně nikdo nemá. A v tom mají tu sílu. Ale není to tak. Policie najde toho viníka i tady.
Kdo je takovým hejtrem? Třeba někdo, kdo nemá takové sebevědomí, aby se vyjádřil veřejně. „Může napodobovat chování dalších lidí, kteří se takto chovají na internetu a vlastně jim to přijde normální a je to svoboda slova pro ně. Ale svoboda slova vypadá jinak,“ upozorňuje Faferková.
„Hejt jako nenávistný projev není názor, ale je to projev agrese,“ uzavírá policejní preventistka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.