Hlučín je příkladem obyčejné lidské solidarity. Prozradíme, proč

Obyvatelé Hlučína na Opavsku už několik let pomáhají zdravotně postiženým dětem. Tamní radnice zřídila speciální bankovní účet, ze kterého město přispívá rodičům na často velmi nákladnou léčbu. Lidé tak pomáhají hradit například rehabilitace anebo pobyty dětí v sanatoriu.

Ochota přispět na dobrou věc je v Hlučíně opravdu velká. V naší reportáži mj. uslyšíte, jak se před časem dražil obraz přímo na hlučínské radnici. A výtěžek dostala maminka malé Adélky.

„Peníze půjdou na léčbu Adélky, abychom rozcvičili její pravou ručičku, kterou má nepohyblivou, a nožičky. A aby byla schopna aspoň sama sedět, pohybovat se na vozíku,“ řekla tehdy maminka sympatické dívenky připoutané k invalidnímu vozíku.

A další příběh. Pomoc Františkovi. Plastová víčka sbírali třeba školáci a celé jejich rodiny. „Víček bylo kolem 300 kilogramů. U nás třeba babička zapojila celý panelák a u nás i celou vesnici,“ popisovali školáci.

„Jsme za to strašně šťastni. Kdyby nebylo téhle pomoci, nemáme to, co máme. A František na tom není, jako teď,“ popsala maminka Františka před tím, než se její dosud nechodící syn postavil konečně na vlastní nohy.

Musíme si pomáhat. Tak jsme nazvali tento týden ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava. V reportážích se zaměříme na to, jak potřebné a nutné je navzájem si pomáhat.

Jenom pobyty v lázních se všemi procedurami přijdou na desítky tisíc korun a ne vždy se dá spoléhat na pojišťovny, připomíná starosta Pavel Paschek ze sdružení Občané pro Hlučín. Pravidelné vlny solidarity ho velmi mile překvapily. „Solidarity a ochoty zdejších lidí přispět si velmi vážím a moc jim za to děkuji,“ dodává.

V Hlučíně stačí opravdu jen zmínka v médiích a lidé začnou bleskově přispívat. Kontrolu nad bankovním účtem má radnice a ta peníze také rozděluje. Teď třeba i rodičům Lukáše. Ten bojuje s následky mozkové obrny. Číslo účtu najdete dole na webových stránkách města (odkaz zde).

Spustit audio
autor: mrk

Související