Hudba ze zapadlých vesnic: Nejlepší alba world music 2017

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03202718.jpeg

Nebývá zvykem, aby se všechny čtyři prestižní ankety shodly na vítězi, vlastně si ani nepamatujeme, kdy se tak naposled stalo: album Ladilikan, které natočilo malijské Trio Da Kali s americkým smyčcovým Kronos Quartetem ale představuje skutečně mimořádný umělecký počin.

Vlivné britské magazíny fRoots a Songlines vyhlašují nejlepší album za podpory stovek hlasujících odborníků, respektive se jedná o názor redakce, což na váze výsledku nic nemění.

Dva existující a ostře sledované žebříčky world music – evropský WMCE a celosvětový Transglobal World Music Chart – si vystačí s obyčejnou matematikou: sečtou měsíční výsledky a vyjde jim z toho nejúspěšnější album. Pro úplnost: přispívají do nich rovněž desítky odborníků, publicistů a v případě WMCE zhruba šedesátka autorů rádiových pořadů zaměřených na world music.

Možná si řeknete, to se to po boku slavných Kronos Quartet Malijčanům vyhrává, a kus pravdy na to bude, pokud si ale poslechnete příběh zrodu alba, názor změníte.

Opravdu hodně respektovaná britská odbornice na africkou hudbu a producentka Dr. Lucy Duran se od roku 2009 věnuje v projektu Growing Into Music studiu předávání staletých tradic v rodinách hudebních kast Mali, Indie, Kuby nebo Ázerbájdžánu. Tradiční předávání hudebních zkušeností z generace na generaci postupně mizí a děti spíš napodobují slavné krajany a sní o mezinárodní kariéře bez potřeby učit se základní repertoár. Zachránit co se dá, požádala Lucy Duran o finanční podporu organizaci Aga Khan Music Initiative podporující zanikající tradice a dostalo se jí příslibu za splnění jediné podmínky: Trio Da Kali musí album natočit s Kronos Quartetem.

Vše skončilo tak, že jeho leader David Harrington mluví o jedné z nejkrásnějších spoluprací v kariéře kvartetu a přesvědčením, že tak nádherné album by Malijčané i sami. Griotský rodokmen mají úchvatný: fenomenální zpěvačka Hawa je dcerou váženého zpěváka Kasse Mady Diabateho, Mamadou Kouyaté nejstarším synem hráče na loutnu ngoni Bassekou Kouyatého a Lassana Diabaté patří k instrumentálním magnetům nahrávek a koncertů Toumani Diabateho, Taj Mahala nebo projektu AfroCubism; navíc: v západoafrické hudbě dnes pravděpodobně nenajdete většího virtuóza na dřevěný balafon.

Název Da Kali znamená slibuji, v případě tria se jedná o závazek pokračovat ve svěřeném hudebním griotském dědictví.

Ve všech anketách se na nejvyšších místech umístila hvězdná malijská zpěvačka Oumou Sangaré, vydávají album Mogoya po dlouhých devíti letech a ke všemu s nejodvážnějším moderním zvukem své kariéry. Radost z úspěchu zesiluje fakt, že jedna z největších žijících afrických zpěvaček vystoupí na letošních Colours of Ostrava.

Síla legendárního senegalského Orchestra Baobab nepramení z bezmála padesátileté existence, naši úctu si zaslouží pro svou hudbu, sice se míjející s výraznějším vývojem, přesto setrvale nebývale perlivou. Senegalští veteráni nepřežívají jako připomínka dávných časů, to prostě neumí, jenom si zkrátka na albu Tribute to Ndiouga Dieng – poctě zemřelého zpěváka Ndiouga Dienga – určili inovační hranice za které už nemají důvod se vydávat a přesto jako vždy naprosto ohromili.

Americká zpěvačka a hudebnice Rhiannon Giddens s albem Freedom Higway také uspěla, v anketě fRoos se objevila na sedmém místě z tří set nominovaných alb.

Moc potěší vysoké umístění alba Banzeiro bezmála osmdesátileté zpěvačky Dony Onete z brazilské Amazonie: už jen proto, že se jedná o teprve druhou nahrávku jejího života a donedávna ji nikdo, ani v Brazílii, neznal.

Magazín Songlines pořadí neuvádí: v seznamu nicméně nechybí albánská skupina Saz’iso s albem At Least Wave Your Handkerchief at Me nebo zpěvák Aurelio Martinez z Hondurasu, světově proslulý zachránce kultury jihoamerického národa Garifůnů představující na báječně tanečním albu Darandi nově přepracované své starší skladby.

Spustit audio