Hudba ze zapadlých vesnic: Nejlepší alba world music 2017

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03202718.jpeg

Nebývá zvykem, aby se všechny čtyři prestižní ankety shodly na vítězi, vlastně si ani nepamatujeme, kdy se tak naposled stalo: album Ladilikan, které natočilo malijské Trio Da Kali s americkým smyčcovým Kronos Quartetem ale představuje skutečně mimořádný umělecký počin.

Vlivné britské magazíny fRoots a Songlines vyhlašují nejlepší album za podpory stovek hlasujících odborníků, respektive se jedná o názor redakce, což na váze výsledku nic nemění.

Dva existující a ostře sledované žebříčky world music – evropský WMCE a celosvětový Transglobal World Music Chart – si vystačí s obyčejnou matematikou: sečtou měsíční výsledky a vyjde jim z toho nejúspěšnější album. Pro úplnost: přispívají do nich rovněž desítky odborníků, publicistů a v případě WMCE zhruba šedesátka autorů rádiových pořadů zaměřených na world music.

Možná si řeknete, to se to po boku slavných Kronos Quartet Malijčanům vyhrává, a kus pravdy na to bude, pokud si ale poslechnete příběh zrodu alba, názor změníte.

Opravdu hodně respektovaná britská odbornice na africkou hudbu a producentka Dr. Lucy Duran se od roku 2009 věnuje v projektu Growing Into Music studiu předávání staletých tradic v rodinách hudebních kast Mali, Indie, Kuby nebo Ázerbájdžánu. Tradiční předávání hudebních zkušeností z generace na generaci postupně mizí a děti spíš napodobují slavné krajany a sní o mezinárodní kariéře bez potřeby učit se základní repertoár. Zachránit co se dá, požádala Lucy Duran o finanční podporu organizaci Aga Khan Music Initiative podporující zanikající tradice a dostalo se jí příslibu za splnění jediné podmínky: Trio Da Kali musí album natočit s Kronos Quartetem.

Vše skončilo tak, že jeho leader David Harrington mluví o jedné z nejkrásnějších spoluprací v kariéře kvartetu a přesvědčením, že tak nádherné album by Malijčané i sami. Griotský rodokmen mají úchvatný: fenomenální zpěvačka Hawa je dcerou váženého zpěváka Kasse Mady Diabateho, Mamadou Kouyaté nejstarším synem hráče na loutnu ngoni Bassekou Kouyatého a Lassana Diabaté patří k instrumentálním magnetům nahrávek a koncertů Toumani Diabateho, Taj Mahala nebo projektu AfroCubism; navíc: v západoafrické hudbě dnes pravděpodobně nenajdete většího virtuóza na dřevěný balafon.

Název Da Kali znamená slibuji, v případě tria se jedná o závazek pokračovat ve svěřeném hudebním griotském dědictví.

Ve všech anketách se na nejvyšších místech umístila hvězdná malijská zpěvačka Oumou Sangaré, vydávají album Mogoya po dlouhých devíti letech a ke všemu s nejodvážnějším moderním zvukem své kariéry. Radost z úspěchu zesiluje fakt, že jedna z největších žijících afrických zpěvaček vystoupí na letošních Colours of Ostrava.

Síla legendárního senegalského Orchestra Baobab nepramení z bezmála padesátileté existence, naši úctu si zaslouží pro svou hudbu, sice se míjející s výraznějším vývojem, přesto setrvale nebývale perlivou. Senegalští veteráni nepřežívají jako připomínka dávných časů, to prostě neumí, jenom si zkrátka na albu Tribute to Ndiouga Dieng – poctě zemřelého zpěváka Ndiouga Dienga – určili inovační hranice za které už nemají důvod se vydávat a přesto jako vždy naprosto ohromili.

Americká zpěvačka a hudebnice Rhiannon Giddens s albem Freedom Higway také uspěla, v anketě fRoos se objevila na sedmém místě z tří set nominovaných alb.

Moc potěší vysoké umístění alba Banzeiro bezmála osmdesátileté zpěvačky Dony Onete z brazilské Amazonie: už jen proto, že se jedná o teprve druhou nahrávku jejího života a donedávna ji nikdo, ani v Brazílii, neznal.

Magazín Songlines pořadí neuvádí: v seznamu nicméně nechybí albánská skupina Saz’iso s albem At Least Wave Your Handkerchief at Me nebo zpěvák Aurelio Martinez z Hondurasu, světově proslulý zachránce kultury jihoamerického národa Garifůnů představující na báječně tanečním albu Darandi nově přepracované své starší skladby.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?