Hukvaldská obora se bude od 1. května na noc zamykat

16. duben 2019

Obora v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, která patří k nejstarším v zemi, se od 1. května bude na noc zamykat. Důvodem je trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří v noci ruší zvěř v oboře. Novinkami letošní sezony budou i nové parkoviště nebo projížďky bryčkami. Informoval o tom mluvčí ostravsko-opavského biskupství, které oboru spravuje, Pavel Siuda.

Biskupství od května změní návštěvní dobu obory, která se bude měnit podle ročních období. Odemykat se ráno bude vždy v 07:30. Uzavírat se bude v období od listopadu do března v 17:00, v září a říjnu v 18:30, v dubnu a květnu v 19:30 a v červenci a srpnu ve 20:30. Uzamykání obory se ale přizpůsobí programu kulturních akcí, které se během roku v oboře a na hradě Hukvaldy konají.

Hukvaldská obora. Jedna z nejstarších a nejhezčích u nás

Památník s Liškou Bystrouškou

Hukvaldy patří v našem kraji k nejatraktivnějším turistickým místům. Lákadlem je jak na kopci hrad Hukvaldy, tak nedaleko centra obce Památník Leoše Janáčka, nebo také historická Hukvaldská obora.

„K uzamykání obory po setmění vede biskupství trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří do obory vstupují v nočních hodinách, ruší oborní zvěř a vystavují se nebezpečí těžkého úrazu ve chvílích, kdy v oboře probíhá odlov zvěře,“ uvedl Siuda.

Novinkou pro návštěvníky Hukvald, kde jsou zejména v době konání kulturních akcí problémy s parkováním, bude otevření nového odstavného parkoviště. Biskupství ho vybudovalo v místě bývalého hukvaldského dvora. „Během turistické sezony bude možné v oboře využít také služby kočího, který na šestimístné bryčce tažené koňmi sveze zájemce o projížďku,“ doplnil Siuda.

O hukvaldské oboře

Obora má rozlohu zhruba 440 hektarů. Rozkládá se kolem zříceniny hradu Hukvaldy a v okolí. Rostou v ní převážně buky, ale i lípy, jírovce či duby. V oboře se chovají mufloni, daňci a divoká prasata.

Liška Bystrouška

Symbolem obory je socha lišky Bystroušky, která tam byla instalována v červnu 1959 na památku premiéry opery hukvaldského rodáka Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Bronzový originál byl ale v květnu 2015 ukraden, nyní je v oboře kopie vytvořena pomocí moderních 3D technologií.

Ostravsko-opavské biskupství oboru spravuje od roku 2014, přešla pod něj v rámci takzvaného majetkového narovnání mezi státem a církvemi.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související