Hypertenze patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu. Jak správně změřit krevní tlak?

22. duben 2021

Naším hostem je Jan Václavík, lékař z Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Spolu s ním probereme arteriální hypertenzi čili vysoký krevní tlak. Jde o diagnózu, která patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu, postihuje až čtvrtinu dospělé populace a představuje závažný zdravotní problém.

Jak a čím si správně měřit tlak v domácích podmínkách? „Není potřeba si tlak měřit pořád. Ideální je udělat si takový týdenní průřez, kdy si tlak měříte dvakrát denně – ráno a večer vždy před užitím léků – a to tak, že si na pět minut sednete, zklidníte se, nemluvíte a změříte si tlak jednou a za minutu podruhé. Všechny ty hodnoty za týden si napíšete na papír, potom vyškrtnete první den a z toho druhého až sedmého dne spočítáte průměrnou hodnotu. Tato hodnota je velmi kvalitní a lékařům dává jasný návod, jestli s tím tlakem mají něco dělat,“ vysvětluje Václavík.

Druhou věcí je, čím si tlak měřit. Přístrojů je celá řada. „Bohužel ne všechny jsou takzvaně validované. A v tomto případě bych uvedl takovou nevýdělečnou organizaci Stride BP, která uvádí, které ty tlakoměry jsou vhodné,“ dodává lékař.

autor: Eva Panošová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.