Interiér nového sídla ostravské galerie Plato v bývalém Bauhausu tvoří samotní umělci

Tým ostravské městské galerie Plato připravuje otevření výstavních prostor v bývalém hobbymarketu Bauhaus. Už zázemí pro návštěvníky pojal netradičně jako originální umělecká díla. Umělci z Česka i zahraničí tvoří pro bývalou obchodní halu, která má 5 tisíc metrů čtverečních, knihovnu, bistro a prodejnu knih o umění.

Prodejna s výběrem uměleckých publikací vzniká hned u vstupu do haly galerie. Pracují na ni čtyři umělci, mezi nimi Johana Pošová.

„Já jsem udělala několik objektů a dva z nich jsou vstupy do prodejny, takže to jsou takové imitace dveří. Budou vlastně na kolečkách, takže celé seskupení těch objektů se dá přemisťovat. Pak jsou tady takové atrapy stolů – je to spíš taková hra na prodejnu,“ říká.

Pevnější stoly s velmi speciálním povrchem pro Prodejnu vytvořil děkan brněnské fakulty výtvarných umění Milan Houser.

Julia Gryboš a Barbora Zentková zdobí části podlahy haly, po které ještě před pěti lety jezdili Ostravané s nákupními vozíky. „Navázali jsme na nedokonalosti, které jsou na té podlaze patrné. Na transparentní plochy jsme lili pryskyřice, ve kterých je drobný odpad nalezený v bývalých kancelářích. Je to vlastně taková archivace předchozího provozu,“ říká Barbora Zentková.

Bistro vytváří polská vizuální umělkyně a performerka Dominika Olszowy, která se inspirovala čínským zvěrokruhem. Knihovnu, především speciální řazení knih, vymyslel představitel současného českého umění Jan Šerých.

„To je hala, která nemá žádné zázemí a nemá nic. A nemáme dost peněz na to, abychom si to někde objednali u architekta. A každá problémová situace nabízí nějaká elegantní východiska, takže nás napadlo, že bychom věnovali ten první rok budování zázemí, a když už ho budeme budovat, tak je samozřejmě dobré, ať se na to podívají kurátoři a umělci jako na nějaký umělecký problém,“ vysvětluje ředitel Marek Pokorný, proč Plato zvolilo tento způsob zařizování galerie.

Opuštěný hobbymarket

Bývalý ostravský Bauhaus se otevře současnému umění ve středu 11. dubna.