Investor bude možná muset vrátit státu milióny korun

Kopřivnická radnice není spokojena s tím, jak plní své sliby společnost DURA. Ta získala prostřednictvím agentury Czechinvest několik desítek miliónů korun na vznik nových pracovních míst. Místo zhruba tří set lidí pracuje ve firmě ani ne stovka zaměstnanců. Pokud by se oficiálně prokázalo porušení investičních pobídek, bude muset DURA peníze do státní pokladny vrátit.

Společnost DURA automotive systems byla prvním investorem v kopřivnické průmyslové zóně. Výhodně koupila pozemky a další výhody znamenala přímá finanční pomoc státu. "Podmínku zaměstnat tři stovky lidí ale zatím neplní," říká starosta Kopřivnice Jiří Tichánek. "Na druhou stranu ale musím říct, že to nebylo zaviněno firmou DURA Česká republika, ale někde daleko ve Španělsku. Předpokládalo se totiž, že tady bude dovezen strojový park a vzhledem k tomu, že odbory se tehdy postavily ve Španělsku proti, tak fabrika zrušena nebyla a vedení firmy v zahraničí rozhodlo, že se tady doveze úplně nový strojový park. To je asi to zdržení, které firmu zaskočilo."

To, že firma získala peníze z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí potvrdila Jana Víšková, mluvčí Czechinvestu. "Celkově tato dotace představuje asi 35 milionů korun na tvorbu pracovních míst a dva miliony na rekvalifikace."

Kopřivnický starosta zatím nechce spekulovat o tom, jak celá věc dopadne. "Já myslím, že v této chvíli předbíháme. Je to otázka samozřejmě, kterou bude řešit speciální komise ministerstva průmyslu. A jestli firmě bude umožněno prodloužení lhůty nebo ne, uvidíme potom."

Vedení společnosti DURA mlčí. Ředitel Milan Černý nebyl ve čtvrtek k zastižení, ale i kdyby byl, nedozvíte se nic, řekla nám pracovnice sekretariátu. "My zatím nedáváme žádné informace tady k tomuto. Dokud to nebude dořešeno, tak určitě ne."

DURA

Ve srovnání s jinými podnikatelskými aktivitami mají společnosti podobné firmě DURA velmi výhodné podmínky. I přesto ale nemusí být splněno to, co bylo před časem dohodnuto. Konečné slovo budou mít v průběhu několika měsíců úředníci ministerstva průmyslu a obchodu.