Ivana Šuláková: Dny vítězství

7. květen 2017
Pietní akt u památníku v Komenského sadech

Zítra máme v Česku další státní svátek. Za poslední měsíc už třetí, z čehož se nejvíce radují ti, kteří nemusejí do práce a mohou si prodloužit víkend. Víte vůbec, proč si toto datum připomínáme jako Den vítězství a proč má část našinců v českých květnových svátcích zmatek?

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen České republiky, ale i Evropy. Právě v tento den roku 1945 skončila kapitulací Německa 2. světová válka. V kalendáři si ho připomínáme jako Den vítězství. Samotný konec tohoto vleklého konfliktu měl ale v Česku i další významné milníky.

Asi nejvýznamnějším je 5. květen, kdy vypuklo Pražské povstání a také 9. květen, kdy Prahu osvobodili Rudoarmějci. Právě proto jsme v socialistickém Československu měli svátek připomínající konec války původně o den později. A tím se vysvětluje i fakt, proč má řada dříve narozených ve zmiňovaných květnových svátcích chaos.

Ovšem, aby toho zmatku nebylo málo, možná byste měli vědět, že Den vítězství neslaví 8. května všechny evropské státy. Uznáváme ho my, Slováci, Francouzi, Norové, Ukrajinci a obyvatelé části Velké Británie. Další evropské země, a hlavně postsovětské státy, to mají prostě jinak.

Ale jak víme, válek tento svět zažil v minulosti až příliš mnoho, stejně jako porážek a vítězství. A proto i oněch Dnů vítězství je v kalendářích zemí celého světa požehnaně. Já sama jsem jich s pomocí internetové sítě napočítala několik desítek a vztahují se k celé řadě různých ozbrojených konfliktů.

Nevím jak vy, ale já bych si přála, aby jich nepřibývalo. Ne proto, že bych si ráda neužívala dnů pracovního volna. Důvod je mnohem méně materialistický. Každý takový státní svátek označený jako Den vítězství totiž znamená další válku, která neodvratně poznamenala život tisíců, ba dokonce miliónů lidí i jejich potomků.

A tak mou dnešní poznámku uzavřu asi všeříkajícím citátem britského zpěváka, skladatele, člena legendárních Beatles a mírového aktivisty Johna Lennona: Největším vítězstvím je nepotřebovat žádné vítězství.

  • Životní styl
  • Publicistika
  • státní svátek
  • Den vítězství