Ivana Šuláková: Hurá, prázdniny!

2. červenec 2017
Prázdná školní třída

Moravskoslezský kraj žil v tomto týdnu řadou významných událostí: začala přestavba klíčové silnice mezi Rybím a Rychalticemi, hejtmanství opět přijímá žádosti o kotlíkové dotace, na ostravské hornicko-geologické fakultě vrcholí vnitřní spory, potrápilo nás vedro a je hodně sucho, v Krnově začala velká dopravní omezení a ve Vítkovicích atleti z celého světa zápolili o medaile. O všem by se dalo mluvit, všechny tyto události mají rub a líc. Autorka Ranní poznámky se ale rozhodla dát přednost dětem.

Abych byla přesnější, dám přednost všem, kterým právě skončil školní rok – školákům, studentům, ale jejich i kantorům a rodičům. Mají za sebou náročný desetiměsíční maratón, v němž museli překonat nejednu překážku, často pocházející ze vzájemného nepochopení i lhostejnosti.

Když totiž vyučující nepracuje dobře, pozná to na výsledcích i žák. Když nefunguje rodinné zázemí, ani škola pak nedokáže zázraky. Jsou to spojené nádoby. A platí to i pro vzájemný respekt.

Když totiž takové mládě školou povinné doma slýchá na adresu učitele různé hanlivé poznámky, projeví se to pak v jeho přístupu k autoritám i ve škole. Nejeden kantor si dnes stěžuje na to, že děti často nerespektují ani základní pravidla, a při řešení kázeňských prohřešků se jich rodiče pak ještě zastávají s poukazováním na údajnou šikanu jejich potomků.

V praxi je to ale většinou naopak, děti v podstatě šikanují vyučující. Ostatně na sociálních sítích je důkazů dost.

A tak budiž toto léto nejen obdobím, kdy si děti užijí zasloužených prázdnin, ale také dobou, kdy vy, rodiče i prarodiče třeba popřemýšlíte nad tím, jak byste tomu vašemu školákovi mohli pomoci, až znovu usedne do lavice. A pomocí nemyslím novou brašnu, penál, vyšší kapesné nebo mobil. Myslím tím větší důslednost, větší respekt vůči učitelům a hlavně větší zájem o to, co škola dětem dává nebo naopak nedává a kde byste pro změnu mohli přiložit ruku k dílu vy.

Krásné prázdniny vám, děti, rodičové i učitelé. Užijte si je dosyta a naberte síly na to, abyste ten příští školní rok zvládli v pohodě a bez zbytečných nervů!

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • školství
  • společnost
  • rodina
  • prázdniny