Ivana Šuláková: Nové památky

4. únor 2018
Kostel Panny Marie Sněžné

Moravskoslezský kraj má z rozhodnutí vlády tři nové národní kulturní památky. Na seznam objektů, které si zaslouží mimořádnou pozornost i péči, se dostaly tento týden. Co to pro ně, respektive pro jejich vlastníky, bude znamenat?

Na seznam státem chráněných kulturních památek se poslední lednový den dostaly barokní kostely a jejich areály v Krnově a Rudě na Bruntálsku, a také ve Frýdku-Místku. K dnešnímu dni jich tedy máme v Moravskoslezském kraji celkem devatenáct.

A co to pro ně, respektive jejich správce a vlastníky bude znamenat? Hlavně by to měl být snadnější přístup k penězům. Ty jsou totiž nezbytné pro to, aby mohly být provedeny tolik potřebné opravy.

Například kostel Panny Marie Sněžné v Rudě na Bruntálsku, který pochází z roku 1760, už dlouhodobě trpí podmáčenými zdmi. Ty rozhodně nesvědčí místnímu vzácnému artefaktu – mramorovému oltáři s kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné a vlhko se také podepisuje na stavu tamních varhan, posledního hrajícího nástroje mistra Jana Schwarze. I ty potřebují opravu, ale peníze na ně chybějí. Obec je malá a v péči o památky se bez pomoci neobejde.

Kostel v Rudě totiž nepatří církvi, ale ani ne tři kilometry vzdálené obci Tvrdkov. Národní kulturní památkou se stal společně s tamní Křížovou cestou, lemovanou sochami z 60. let 18. století. Na její vrchol ročně vystoupá až 100 tisíc lidí, nejvíce v době tradiční pouti, vždy první srpnovou neděli. A Tvrdkov si toho váží. Soudím tak alespoň podle faktu, že do její poslední opravy investoval okolo šesti milionů korun.

Připadá vám to málo? Pak byste možná měli vědět, že Tvrdkov má roční rozpočet něco málo přes 2 milióny a i na opravu Křížové cesty si musel půjčit. Z toho jasně vyplývá, že není rozhazovačným hospodářem. I když sám má málo, o majetek se zatím stará vzorně, a tak je velmi pravděpodobné, že i ze zapsání jeho památky na seznam státem chráněných může vytěžit maximum.

Ráda se o tom, třeba za rok, za dva, za tři, přesvědčím sama. Mimochodem tamní Křížová cesta patří k nejhezčím v Česku.

  • Životní styl
  • Publicistika
  • památky
  • Moravskoslezský kraj