Ivana Šuláková: Přímá volba

21. leden 2018
02747479.jpeg

Zájem občanů naší republiky o prezidentské volby je letos velký. Říkají to čísla, podle kterých například úřady vyřizují neobvykle mnoho žádostí o průkazy, umožňující volit mimo stálé bydliště. Znamená to snad, že jsme konečně plně pochopili význam slova volba?

Patřím k těm lidem, kteří volby nevynechávají. Ne proto, že bych vždy házela do urny hlas svému favoritovi. V posledních letech spíše volím takříkajíc menší zlo. Volím ale z jednoho zásadního důvodu – protože můžu. A taky proto, že když politikové, na jejichž zvolení jsem se také podílela, později páchají něco, co má neblahý dopad i na mně, mohu si bez výčitek svědomí říci: „Můžeš si za to sama. Neměla jsi jim dávat svůj hlas.“

Ono to ale platí i pro ty, kteří k volbám nechodí a později remcají, že naši ministři, poslanci nebo zastupitelé rozhodují jinak, než bychom chtěli my, občané. I takovým lidem vždycky vzkazuji: „Můžeš si za to sám. Kdybys volil, seděl by v onom vlivném křesle možná jiný politik a rozhodoval by jinak.“

Před pěti lety jsme my, občané, poprvé dostali šanci sami rozhodnout o tom, kdo bude naším prezidentem. Teď to bude podruhé. Nesmírně si toho vážím. Neexistuje totiž demokratičtější výběr než přímý. A pokud to někdo považuje za samozřejmost, dost se mýlí. Stačí se porozhlédnout v okolí. Vždyť to není běžné ani v rámci Evropské unie! Nepřímo třeba stále volí v Itálii, Maďarsku, Řecku a dokonce i v Německu.

Mám za to, že si my, Češi, Moravané a Slezané tuto výsadu konečně začínáme uvědomovat. Soudím tak i podle toho, že třeba v Ostravě úřady letos vyřídily přibližně čtyřnásobek běžného počtu voličských průkazů. O tolik více lidí zřejmě přišlo na to, jak moc mohou ovlivnit současnost i budoucnost této země.

Nu, a pokud jste si i vy tento fakt uvědomili, třeba až teď, a přitom víte, že příští pátek a sobotu nebudete doma, nevěšte hlavu! O svou šanci jste pořád nepřišli. Pro písemné podání žádosti o voličský průkaz termín vypršel už v pátek, ale pokud si na úřad dojdete osobně, máte čas ještě do 24. ledna. Ovšem, má to smysl jen tehdy, když nakonec dorazíte i k samotným volbám.

  • Životní styl
  • Publicistika
  • prezident
  • volby