Ivana Šuláková: Vzdělání a sport

17. září 2017
02162156.jpeg

Fotbalový Baník otevřel maturitní obor Ekonomie a sport. Na první pohled se může zdát, že nejde o nic až tak výjimečného. Opak je ale pravdou.

Nový obor, který od září začal fungovat v Základní škole Bohumíra Dvorského v Ostravě-Bělském lese, je totiž svým způsobem unikátní. Navštěvují jej výhradně sportovci, nebo snad ještě přesněji řečeno – jde výhradně o mladé fotbalisty Baníku. Je jich celkem 22 a doposud navštěvovali Základní školu Jana Šoupala, která malé fotbalisty vzdělávala a současně jim poskytovala důležité podmínky pro náročný tréning i účast v soutěžích.

A přesně o to tu taky jde – o možnost skloubit často dvoufázový tréning, různá soustředění a samotné zápasy se studiem. Kdo někdy v minulosti závodně sportoval, určitě ví, jak náročný je to úkol, jak složité je přejíždění z výuky na stadiony a zase zpět. Snad právě proto řada mladých lidí v době své intenzivní přípravy na sportovní kariéru rezignovala na vzdělání. O pár let později, po ukončení aktivního sportování, nebo třeba v případě fatálních zranění, se takové rozhodnutí ukázalo být špatným, ale už většinou bylo pozdě.

Nový maturitní obor, který Baník ve spolupráci s městem a krajem otevřel, je podle mne zásadním posunem ve výchově mladých sportovních talentů. Kluci, kteří teď mají v hlavě hlavně fotbal a nemyslí až tak na to, co bude třeba za 20 let, tak dostávají novou šanci získat slušné vzdělání, které je může jednou uživit. A to rozhodně není málo. Nezbývá, než jim popřát hodně vytrvalosti, síly i štěstí. Ostatně, už za 4 roky budeme vědět, kolik z oněch dvaadvaceti mladíků tuhle šanci nepropáslo.

  • Životní styl
  • Publicistika
  • sport
  • vzdělání
  • fotbal
  • Ostrava