Ivana Šuláková: Ať žije léto

25. červen 2017
Limonáda

Tento týden začalo astronomické léto. De facto ale začalo už o něco dříve, přinejmenším se ohlásilo letními teplotami, při kterých jsme byli vděčni za každý kousek stínu, hlt chlazeného nápoje nebo osvěžující sprchu. Teď ho tady máme oficiálně a s ním i blížící se prázdniny, kdy se většina z nás vydává na dovolenou, anebo alespoň na výlety, které nám pomohou zapomenout na všednodenní pracovní povinnosti i domácí starosti.

I já se těším na dny volna a hodlám si je pořádně užít. Víte, ještě před pár lety jsem poměrně velkou část mé dovolené obětovala různým pracovním aktivitám, pomoci jiným, nebo třeba malování bytu, stěhování nábytku, opravám a úpravám. A nakonec jsem zjistila, že mám sice byt jako ze škatulky, všichni mí blízcí se dočkali slibované pomoci, ale já sama jsem toho pro sebe stihla udělat hrozně málo.

A když mi moje tělesná schránka udělala „ty ty ty“, došlo mi, že tudy cesta nevede. Od té doby jezdím pravidelně na dovolenou a nemusí to být nutně exotika, stačí za humna, a snažím se užívat si volné dny, jak se dá. Poznávat nová místa i lidi, trénovat se v dorozumívání cizími jazyky, ochutnávat nová jídla i nápoje – prostě brát si to, co se mi nabízí teď a tady, a nemusí tu být zítra, pozítří, nebo za rok.

Znám dost lidí, kteří užívání svého vlastního života neustále odkládali, protože museli pracovat, živit rodinu, vychovávat děti, splácet hypotéky, plnit sliby dané přátelům. A když se konečně chtěli rozletět, bylo pozdě. Přišly další starosti a povinnosti spojené třeba s péčí o stárnoucí rodiče, o nemocného partnera nebo o sebe sama, protože nikdo z nás nemládne a i naše tělo chátrá a s přibývajícím věkem má své limity.

A tak, moji milí, neváhejte a využijte všechny síly k tomu, abyste si toto léto užili, jak jen to jde.

Vy, paní Aničko, odložte cukrářské náčiní a běžte relaxovat na sluníčko na zahradu. Vaše rodina si tentokrát narozeninový dort koupí. A Františku, vy taky můžete poličku pro vnoučata dokončit až na podzim a raději vyrazit do lesa. A ty, mami? Ty konečně odlož to koště a přestaň uklízet, zatímco táta si užívá na horách!

Hezké léto, moji milí, užijte si jej všichni do syta a do zásoby. To vám ze srdce přeje Ivana Šuláková.

  • Životní styl
  • Publicistika
  • zdraví
  • léto
  • volný čas