Ivana Šuláková: Zimní obutí a (ne)Prodloužená Rudná

5. listopad 2017
Povinnost jízdy na zimních pneumatikách začíná 1. listopadu

Už máte přezuto? Ne, nemyslíme tím výměnu letních bot za zimní, ale výměnu pneumatik vašeho auta. Autorka Ranní poznámky se dobrovolně přiznává, že patří ke každoročním opozdilcům. A málem se jí to tentokrát nevyplatilo. A co vy? Taky čekáte v řadě v pneuservisu?

Stává se vám občas, že máte pocity, při kterých vám běhá mráz po zádech? A nemyslím tím situace, kdy se díváte na nějaký thriller. Jde o naprosto reálné okamžiky, v nichž se ocitnete vy a v nichž jde o zdraví nebo o život.

Přesně takové mrazení jsme měla tento týden, když jsem se jednoho večera dívala na filmové záběry ukazující rozdíly mezi brzdnou dráhou aut s letními a zimními pneumatikami. Věděla jsem, že jde o metry, ale ne, že jde o desítky metrů. A to jsem před pár lety dobrovolně absolvovala školu smyku!

Že někdy i centimetry brzdné dráhy mohou znamenat záchranu či ztrátu lidského života, nemusím ani říkat. Ostatně vážných nehod bylo tento týden v našem regionu opravdu dost, hromadnou dopravu z toho nevyjímaje.

Poučena z instruktážního videa jsem hned následující ráno popadla mobil a okamžitě volala do pneuservisu s žádostí o přezutí mého plechového miláčka. Jenomže podobné přání jsem neměla jen já. „Za tři týdny, paninko!“ zašlapal mé nadšení pro věc do země servisní technik v telefonu.

Ale vždyť zase o tolik nejde, je přece začátek listopadu a zima je daleko, řekla jsem si a vyrazila do práce autem. Čert ale stál opodál. Nehodu mi sice do cesty nepřihrál, ovšem během pětatřicetikilometrové jízdy na trase Opava – Ostrava jsem si užila slunka i zatažené oblohy, fujavice i hustého lijáku a nakonec také sněhové přeháňky a ledových krup. Proč jsem v té slotě jela na letních pneumatikách jen padesátkou, snad ani nemusím vysvětlovat. A nakonec jsem ještě uvízla v koloně v místě nedokončené Prodloužené Rudné.

Poučena z tohoto velmi pestrého rána teď jezdím vlakem a rozčiluji se nad studeným topením ve vagónech. Pár dnů to ale vydržím. Na přezutí už nebudu čekat dlouho a potom mě žádné psí počasí nepřekvapí. Dokonce si, poučena ze zmiňovaného videa, nechám větší odstup od aut přede mnou.

Jen nevím, jak se vyhnout kolonám na I/11. Vše totiž nasvědčuje tomu, že oněch klíčových poslech 400 metrů nedokončené prodloužené Rudné zůstane neprodloužených ještě hodně dlouho.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • doprava
  • cestování
  • Ostravsko
  • zimní pneumatiky