Jak se správně odkládá příbor po jídle. Radí Eva Filipová

Příbor po skončení jídla odkládáme na talíř. Položíme ho do talíře ve směru hodinových ručiček, a to ve směru od 10. hodiny směrem ke 4.  

Nejdříve odkládáme nůž (střenka je na 10. hodině), před něj položíme vidličku.

Pokud jsme během jídla použili i tzv. gurmetovou lžičku, tedy lžičku na omáčku, tak ji položíme ve stejném směru před příbor, aby byla před námi na talíři jako první.

Příbory tak leží na talíři souběžně s oběma držátky k pravé straně. Je to znamení pro číšníka, že jsme dojedli, i když jsme třeba nezkonzumovali vše.

Eva Filipová

Eva Filipová se zabývá především tématikou společenského chování. Je autorkou knihy Společenská nápověda. Po roce 1991 byla jednou z prvních, která začala s programem úspěšných kurzů pro ženy. Sama absolvovala studium na Mezinárodní škole pro estetiku v New Yorku.

Je členkou redakční rady časopisu Prestige, autorkou mnoha zajímavých reportáží z exotických zemí a spoluautorkou Zlaté kuchařky. Její mimořádný zájem o gastronomii a znalost prostředí jí přivedl k napsání dalších knih jako Exellent menu a Česká moderní kuchyně. Práci kuchařů obdivuje a jejich finální výtvory považuje za výtvarná díla.

Eva Filipová