Jak se z bankovního ředitele stane bluesman na plný úvazek? Stačí oslepnout...

21. leden 2021

Kytary, banjo, foukací harmonika. To jsou každodenní společníci prajzského bluesmana Lubomíra Bužmy Khýra. Muzice se o to víc věnuje od chvíle, kdy přišel o zrak.

Lubomír Bužma Khýr

Lubomír Bužma Khýr je písničkář z Hněvošic na Opavsku, který se posledních pár let naplno věnuje muzice, hraní a skládání písniček. A jak už bylo zmíněno, nebývalo tomu vždycky tak, přestože hudbě a kytaře propadl už v mládí.

„V srpnu roku 2016 se v jedné krátké chvíli změnil můj život. Projevila se moje vrozená skrytá oční vada a já následně po mnoha chirurgických zákrocích přišel o zdravé oči a ocitl se ve stavu praktické slepoty. Přijal jsem tuto životní výzvu, opustil pracovní pozici bankovního ředitele a ještě více přilnul ke svým kytarám,“ napsal na svém webu.

Tvorbu Bužmy si můžete poslechnout na webu tohoto prajzského bluesmana.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová