Jak se zachovat při setkání s medvědem? Se zoologem Martinem Duľou o velkých šelmách ve volné přírodě

5. prosinec 2022

Expert na velké šelmy Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně se intenzivně věnuje terénnímu výzkumu šelem v podmínkách střední Evropy.

zoolog Martin Duľa

Jak se dívá na soukromé vlastnictví šelem? „Zvířata potřebují přirozený biotop. Jsou nevyzpytatelná a mohou se zachovat v jakékoliv situaci pudově. A to je vlastně ten problém, proč by se šelmy neměly chovat v zajetí,“ myslí si zoolog Duľa. I když tygr vyrůstá s majitelem/chovatelem od malička, může v něm převládnout divoká povaha a dojít u zvířete ke zkratu.

K většině střetů s medvědy dochází kvůli ochraně mláďat. „Nejdůležitější je neutíkat. Medvěd si to může vyhodnotit jako kořist. Když už dojde k nějakému střetu, tak je nutné si chránit životně důležité orgány – lehnout si, chránit si břicho, temeno hlavy.“

Jakého věku se velké šelmy dožívají ve volné přírodě? Jaká z velkých šelem se umí nejlépe přizpůsobit změnám, které v krajině vytváří člověk? Co dělat při setkání s medvědem? A kam se poděl rys Kryštof z Moravského krasu? Poslechněte si Apetýt s Lucií Hostačnou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...