Jak vyčistit koberce, ovšem pouze pro odvážné hospodyňky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koberec (ilustrační foto)

Dnes mám pro vás jednu starou radu z roku 1920, která byla publikována v časopisu Listy paní a dívek. Je ovšem pouze pro odvážné.

Koberce budou opět jako nové, když si u svého řezníka vyžádáte hovězí žluč, zředíte ji vodou a vzniklou pěnou koberce vykartáčujete.

Dobře poslouží i kysané zelí, které dobře vymačkáte a rozházíte po koberci. Rýžovým koštětem smetete zelí společně s nečistotou. Stejnou službu udělají i vyvařené čajové lístky, které barvy koberce obnoví a zjasní.

Pokud se vám tyto způsoby zdají příliš komplikované, zkuste koberce vykartáčovat slanou vodou, zvýšíte jejich lesk. Můžete je také vyklepat v zimě na čerstvém sněhu, zaručeně je tak zbavíte nečistot.

  

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...