Jak vypadá taková zámecká půda, uvidíte na zámku Raduň

23. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámek Raduň

Původně venkovské sídlo šlechty představuje návštěvníkům jak knížecí apartmá, společenské salóny a hostinské pokoje, tak i zázemí služebných, byt komorníka a nově i sklepy a půdu.

Jedna z nových prohlídkových tras zámku tak vede nově až na půdu. Rozkládá se pod střechou ve dvou patrech a její výhodu jsou mimo jiné výborné izolační vlastnosti.

„Půda kdysi sloužila stejně jako dnes, ale hlavně to byl izolační prostor, kde v zimě je zima a v létě horko. Půda je na dvě patra a v tom horním je teď určitě o pět až deset stupňů tepleji než v dolním,“ popisuje kastelánka.

Na zámku se topilo hlavně dřevem. Už v 19. století tady bylo zavedeno horkovzdušné topení, které bylo později ještě vylepšeno. „Údajně to mělo fungovat tak, že při minus dvaceti se měly vybrané místnosti vytápět až na dvacet stupňů,“ dodává kastelánka.

autor: čan
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová