Jana Jeckelová: Děs v Hlubině

2. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Letos se v Ostravě uskutečnila už potřetí Muzejní noc. Své brány návštěvníkům tento rok otevřelo 25 institucí, které přilákaly okolo 20.000 lidí. Ne každá instituce se ale na akci důkladně připravila.

Mnohé z přihlášených institucí kromě samotné prohlídky svého zázemí připravily pro poutníky noční Ostravou bohatý doprovodný program. Například v Hasičském muzeu se lidé dozvěděli vše o hasičských vozech a historii muzea, mohli si vyzkoušet hašení pomocí starého ručního čerpadla, přihlížet modelové scéně hašení požáru nebo zavítat do operačního střediska. A to z jeho programu nebylo zdaleka vše. V umělecko-dekoračních dílnách Národního divadla moravskoslezského na zájemce zase čekal tunel plný překvapení - ukázky představení, hudební doprovod a technické efekty.

Ne každá z 25 ostravských institucí se však na oblíbenou akci připravila tak důkladně jako hasičské muzeum nebo divadlo. Velmi lákavě působil podle informačních letáků například výlet do dolu Hlubina, který se nachází v areálu Vítkovických železáren. Skutečnost se však jevila zcela jinak. Návštěvníky národní technické památky měl čekat takzvaný „Děs v Hlubině". A ten se teda konal.

Avizovaná stezka odvahy začala výstupem tmou do prvního patra zchátralé budovy. Poté, co skupinka klopýtajících návštěvníků došla do velké místnosti, plna očekávání historických souvislostí se obrátila na průvodce. Dozvěděla se od něj pouze to, že by strašidelnost expozice vynikla za větší tmy. Expozicí byl míněn umělohmotný pavouk uprostřed bývalých hornických šaten. Poté, co nebohé zvíře skupina zdemolovala pomocí počítačových myší, které se válely na podlaze, byla pobídnuta k zaplavání si v „ostravském moři" - to tvořil obrovský modrý igelitový sáček, kterým se mohli odvážlivci projít.

Hlavní program ale probíhal v bývalých hornických koupelnách. Tam už se průvodce pro jistotu nevyskytoval vůbec. Promítal se Spalovač mrtvol, u baru se návštěvníci notně posilovali nápoji a v tmavém zákoutí visel „duch horníka Prokopa". Nadšenci, kteří se těšili na poznatky z historie starého dolu, byli zklamáni. Ani zde se jich totiž nedočkali. Podle jedné z oslovených mladých návštěvnic chyběla programu jakákoliv organizace. Převažovalo u ní tedy zklamání a nenaplněné očekávání.

Přesto všechno byla návštěvnost v dole Hlubina velká. Zájem o první otevření technické památky v rámci Ostravské muzejní noci projevilo okolo dvou tisíc lidí. Aby si ho však pořadatelé udrželi i pro následující ročník, měli by se přiučit třeba u hasičů.

autor: Jana Jeckelová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.